www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download
 
 Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic


USA - podsumowanie
Author Message
giggs Helped: 2 times
Age: 41
Joined: 13 Sep 2010
Posts: 2815
Piwa: 43/39
Location: Hel
podpułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni 
Posted: 2011-09-27, 11:01   USA - podsumowanie

Miłe złego początki...

Miejscówka jaka przypadła w udziale amerykańcom była co najmniej dobra, w recenzjach naszych forumowych "fachur" została raczej pozytywnie oceniona.
Bio postawił stolicę w turze zerowej w pozycji startowej, zrobił w niej pierwszy mały błąd, którego konsekwencje przesądziły o takim a nie innym ulokowaniu stolicy. Poniżej rzut oka na screen z tury startowej:Bio poszedł warkiem na południowy zachód tracąc szansę na zobaczenie większej ilości terenu jaki dałby ruch na zachód a potem zależnie od tego co by odsłonił za rzekę bądź na górkę.
Jeśli wybrałby kierunek północy jego oczom ukazałby się taki o to widok:Taka perspektywa z pewnością mogłaby zaważyć na decyzji korzystniejszego ulokowania stolicy i objęcia bardzo ważnego luksusu jakim jest z pewnością marmur, do tego opcjonalnie mógłby skorzystać z bonusu lokalizacji miasta przy górze co w dalszej perspektywie dałoby olbrzymie korzyści wynikające z wybudowania obserwatorium i ewentualnie MP.
W techach na pierwszy ogień poszło górnictwo, co przy obfitości lasków było bardzo rozsądnym wyborem. Wark, kiedy już wskoczył na górkę zobaczył pierwsze ruiny, które osiągnął w trzeciej turce zyskując przyzwoite 85 golda. W drodze do nich odkrył kolejne położone na północnym wschodzie od tych pierwszych, z których wyskoczył bonusowy ludek w stolicy co w kumulacji z naturalnym przyrostem dało 3 popa w turze numer sześć, co przy tylu jelonkach i laskach miało duże znaczenie. Po odklepaniu górnictwa Bio poszedł do pisma. W tym czasie w mieście powstał pomnik, scout a po nim robotnik, który z miejsca zabrał się za ścinkę przyspieszając budowę spichlerza.
W SP jankesi zdecydowali się na wolność i szybkiego seta, który migiem poleciał zająć korzystną miejscówkę na północnym zachodzie. Nowy Jork przycupnął przy rzeczce(18 tura), objął wzmiankowany wyżej marmur i mógł cieszyć się wieloma polami dżungli w tym dwoma z bananami. W przyszłości takie miasto mogło nabijać naukę oraz przynosić spore dochody. Niemniej jednak w chwili założenia wygenerowało ujemne happy, co zablokowało na jakiś czas rozwój Waszyngtonu.
Wszystkie dotychczasowe działanie stanowiły preludium do budowy WB, która z kolei miała przynieść bonus w postaci darmowego cywila.
Było to dość karkołomne zagranie, z uwagi na przeciągnięcie budowy w czasie do chwili wynalezienia na piechotę wszystkich techów pod szybkie wejście w wieki średnie. Do tego z północy nadszedł wark posługujący się cyrylicą co mogło skutkować określonymi konsekwencjami w postaci wjazdu zbrojnych w takim przypadku ameryka byłaby praktycznie bezbronna. Na szczęście Rosjanie również nie spieszyli się z odkryciem żelaza co pozwalało na w miare spokojny sen w ojczyźnie Myszki Miki.


Bio w tym czasie biegał skautem w poszukiwaniu ruin, w które obfitowała okolica. W tej niewdzięcznej pracy wspierał go jedyny amerykański wark dość ryzykownie wystawiając się w pewnym momencie na atak dwóch barbarzyńskich unitów, szczęśliwie udało mu się przeżyć z 1 hp acz daremne było to poświecenie z uwagi na fakt, że kolejne ruiny dawały tylko mapy bądź odkrywały lokalizacje obozów.

Happy pod kreską mocno zaważył na dynamice rozwoju stolicy, bio musiał zbudować cyrk w celu ratowania sytuacji i obrobić kamyki. Z uwagi na przyjęta koncepcję gry na WB nie mógł zahaczyć o kalendarz, bo to wydłużyłoby i tak już długą budowę tego cudu dlatego kalendarzówki leżały odłogiem.

Ostatecznie Amerykanie dociągnęli budowę do szczęśliwego finału, niezagrożeni przez pozostającą daleko w tyle niemiecką konkurencję.
Cywil wprowadził USA do szybkiego średniowiecza, niestety korzyści z niego nie były tak duże jak mogłyby być sąsiadującej teologii, szczególnie, że farm przy rzeczkach nie było w tym czasie za dużo.
Po szczęśliwej passie cudakowej Bio zdecydował się wznieść kolejnego "bałwana" aczkolwiek tym razem zdecydowanie niepotrzebnego Kolosa. Dopiero po postawieniu tego cudaka wziął się za Haghie (dodatkowo całkowicie niepotrzebnie ogołocił skarbiec kupując spichlerz w NY).
Niestety konkurencja nie spała i w zamorskiej Japonii też podjęto wzmożony wysiłek w celu uświetnienia stolicy tym cudakiem.
Mimo zwłoki spowodowanej kończeniem kolosa Bio nadal miał ogromne szanse na wygranie tego wyścigu idąc łeb w łeb z Japonią. Niestety Japonia świadoma postępów prac w Waszyngtonie na potęgę karczowała okoliczne lasy co pozwoliło im rozstrzygnąć rywalizację na swoją korzyść. Tutaj należy dodać, że w czasie budowy HS Ameryka była prowadzona przez namiestnika, który nie był dobrze zorientowany w układzie sił i nie widział potrzeby ścięcia dwóch okolicznych lasków, które ważyły o rezultacie wyścigu po HS a w konsekwencji Notre-Dame.

Fiasko planów opartych na zgarnięciu HS i ND spowodowało, że z Ameryki zeszło powietrze, choć nadal świetnie radziła sobie z techami to zaczęła powoli oddawać pole dynamicznie rozwijającej się Japonii.
Bio zdecydował się dość ciekawy krok jeśli chodzi o postawienie NC w Nowym Jorku stawiając w między czasie porcelanę w stolicy. Postawił dwa dodatkowe miasta z tego jedno w dość nieciekawej nadmorskiej lokalizacji.

Po tych działaniach Bio z nieznanych przyczyn wycofał się z gry a nację z dwoma odłożonymi naukowcami i kadłubową armią przejął Cholernik.
W tym czasie zaczęły krystalizować się plany rozbioru USA w ościennych mocarstwach, tworzących dwa bloki polityczne, pierwszy zdecydowanie silniejszy w skład którego wchodziła Japonia z Mongolią i drugi Rosyjsko-Rzymski.
Rychło nad północną granicą z Rosją zaczęła materializować się przestarzała armia rzymska oraz jednostki rosyjskie, które "bezczelnie" liczyły na szczęśliwy desant.

Te plany łatwe do przejrzenia Cholernik skontrował za pomocą kuszników topiąc niemalże całą armię rosyjską i dziesiątkując legiony rzymskie. Niestety w tym czasie z zachodu nadciągnęła horda mongolska pod wodzą Del-chana zajmując z marszu czy tez raczej w galopie miasto frontowe. Cholernik w tym momencie wykorzystał swoich naukowców zatrzymując się na lancach. Niestety zanim zdołał sformować nowe jednostki Mongołowie zajęli Nowy Jork stając na rogatkach stolicy.
Amerykanie osłonięci górami i wzgórzami przed nawałą keszików zamknęli się w stolicy i spiesznie formowali oddziały lancerów. Kiedy sytuacja wydawała się być w miarę opanowana a władcy bloku wschodniego zadeklarowali pomoc na arenie pojawił się nowy gracz - Japonia.

Desant pod stolica w sile czterech pułków strzelców wspieranych z morza przez dwie eskadry fregat oraz jednoczesny forsowny atak mongołów nie pozostawił Cholernikowi żadnych złudzeń co do rezultatu nadchodzącego starcia. Licząc, że stolica utrzyma się dwie tury impet pierwszego kontrnatarcia skierowany został na zagon mongolski. Niestety kalkulacje co do woli walki obrońców Waszyngtonu okazały się chybione i został on wzięty po pierwszym szturmie.
Ostatni nadbrzeżny bastion oporu cywilizacji amerykańskiej padł w chwilę po stolicy po zsynchronizowanym ataku armii azjatyckich potęg.

Summa summarum

Bio nie zagrał, źle. Początek miał bardzo dobry (abstrahując od lokalizacji stolicy). Dużo ryzykował z przedłużającą się budową WB, ale ostatecznie plan się powiódł. Mógł też inaczej zagrać współczynnikiem happy szybko windując stolicę na jelonkach, małym błędem było też niedokupienie trzeciego pola z jeleniami (koszt 50 golda).

Długo i niepotrzebnie zwlekał z połączeniem miast drogą, co przy sporym wzroście popa w NY mogło dać sporo kasy. Największym jednak błędem było przegrana walka o HS, które, mimo obsuwu, można było zgarnąć ścinając lasy co ostatecznie zaważyło na tym, że Notre Dame trafiło w niepowołane ręce :) .
Ekonomicznie państwo odrobinę kulało, ale technologicznie miało solidne fundamenty do dominacji w tym świecie. Niestety odbyło się to kosztem zaniedbań w sferze wojska co tylko kusiło sąsiadów.
Słaba armia, centralne położenie oraz zmiana sternika spowodowały, że ostatecznie USA zostało zmiecione z powierzchni ziemi przez potęgę keszików oraz technologicznie zaawansowaną armię japońską.
_________________
Generator szybkich postów nt. Civ5
Last edited by giggs on 2011-09-27, 14:28; edited 2 times in total  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
czajmen xfire: czajmen
Helped: 2 times
Age: 36
Joined: 16 Sep 2010
Posts: 1534
Piwa: 20/39
Location: Kraków
starszy szeregowy  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 
Posted: 2011-09-27, 11:13   

super opis :padam:
_________________
Carpe diem
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Cholernik xfire: Cholernik
Helped: 14 times
Age: 35
Joined: 11 Oct 2010
Posts: 2543
Piwa: 57/31
podpułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 2  I miejsce w Pucharze KAC - w turnieju drużynowym Civ 5  Wygrany jeden GOTM 
Posted: 2011-09-27, 11:21   

Praktycznie nie mam się do czego przyczepić. Co do stanu posiadania armii, to specjalnie swordów nie przezbrajałem, zostawiłem ich jako rekonesans od strony Mongolii. Niestety Rosja swoimi super planami mega wielkiej ofensywy zmusiła mnie do cofnięcia armii, przez co nie miałem możliwości wykrycia wcześniej nadciągających Keshików. A w wojnie z Rosją chyba ani unita nie straciłem, tak ten atak był prowadzony wzorcowo :rotfl2: Niestety w tym momencie pojawił się Mongoł i przegonił mą armię, zanim lancerów dorobiłem w wystarczającej liczbie. Gdy, ostatni bastion stawiałem pod stolicą, to pojawił się Forever wraz ze swoją armią, także dużego manewru już nie miałem
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Forever 


Helped: 2 times
Age: 46
Joined: 01 Sep 2010
Posts: 4739
Piwa: 49/44
Location: Warszawa
starszy chorąży sztabowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana 
Posted: 2011-09-27, 11:26   

Piękny opis

Co do kolosa to też się zdziwiłem ale gdyby USA zgarnęło wszystkie cuda jego koniec był by szybszy bo zamiast budować cuda budował bym armię. Generalnie uważam że z ilością cudów nie ma co przesadzać bo sąsiedzi nie śpią.
_________________
Veni Vidi Vici
Forek nie narzeka Forek opisuje rzeczywistość


Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Forever 


Helped: 2 times
Age: 46
Joined: 01 Sep 2010
Posts: 4739
Piwa: 49/44
Location: Warszawa
starszy chorąży sztabowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana 
Posted: 2011-09-27, 11:39   

Przepraszam on wziął z WB cywila czy Teologie ??
Bo Haga jest w Teologii więc nie wiem jaka niby wynalezienie cywila dawało mu przewagę ??
_________________
Veni Vidi Vici
Forek nie narzeka Forek opisuje rzeczywistość


Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
giggs Helped: 2 times
Age: 41
Joined: 13 Sep 2010
Posts: 2815
Piwa: 43/39
Location: Hel
podpułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni 
Posted: 2011-09-27, 11:40   

Forever wrote:
Piękny opis

Co do kolosa to też się zdziwiłem ale gdyby USA zgarnęło wszystkie cuda jego koniec był by szybszy bo zamiast budować cuda budował bym armię. Generalnie uważam że z ilością cudów nie ma co przesadzać bo sąsiedzi nie śpią.


To prawda z cudami nie ma co szaleć. W tym przypadku do szczęścia wystarczyłaby HS i ND plus może poreclana. Kolos i HC były zbędne.

Forever wrote:
Przepraszam on wziął z WB cywila czy Teologie ??
Bo Haga jest w Teologii więc nie wiem jaka niby wynalezienie cywila dawało mu przewagę ??


Słuszna uwaga, poprawione, pisałem jak byłem zmęczony a jeszcze mnie cholernik atakował ;) .
_________________
Generator szybkich postów nt. Civ5
Last edited by giggs on 2011-09-27, 14:37; edited 1 time in total  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bobek1971 


xfire: bobek1971mie
Helped: 8 times
Age: 47
Joined: 07 Jan 2006
Posts: 11783
Piwa: 86/345
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Astro Puchat, Kalendarium Dyplo 5, grafiki, random  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Złoty gracz w demokrację - GwD1  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2011-09-28, 07:46   

Cały Giggs - piekna robota. :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Forever 


Helped: 2 times
Age: 46
Joined: 01 Sep 2010
Posts: 4739
Piwa: 49/44
Location: Warszawa
starszy chorąży sztabowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana 
Posted: 2011-10-06, 07:13   

A kiedy następne ??
_________________
Veni Vidi Vici
Forek nie narzeka Forek opisuje rzeczywistość


Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
giggs Helped: 2 times
Age: 41
Joined: 13 Sep 2010
Posts: 2815
Piwa: 43/39
Location: Hel
podpułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni 
Posted: 2011-10-06, 08:11   

Pewnikiem jak będę miał "kawałek" czasu wolnego...

Muszę zacząć odpisywać jak Leszek, czyli w poniedziałek, a który to Bóg raczy wiedzieć :) .
_________________
Generator szybkich postów nt. Civ5
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Cholernik xfire: Cholernik
Helped: 14 times
Age: 35
Joined: 11 Oct 2010
Posts: 2543
Piwa: 57/31
podpułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 2  I miejsce w Pucharze KAC - w turnieju drużynowym Civ 5  Wygrany jeden GOTM 
Posted: 2011-10-06, 08:42   

Quote:
Muszę zacząć odpisywać jak Leszek, czyli w poniedziałek, a który to Bóg raczy wiedzieć


Ja nic na ten temat nie wiem :P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
giggs Helped: 2 times
Age: 41
Joined: 13 Sep 2010
Posts: 2815
Piwa: 43/39
Location: Hel
podpułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni 
Posted: 2011-10-06, 08:45   

Cholernik wrote:
Quote:
Muszę zacząć odpisywać jak Leszek, czyli w poniedziałek, a który to Bóg raczy wiedzieć


Ja nic na ten temat nie wiem :P


Nikogo to nie dziwi, ministranci z reguły są dość powolni ;) .
_________________
Generator szybkich postów nt. Civ5
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Display posts from previous:   
Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Podobne Tematy
Topic Author Forum Replies Last Post
No new posts Announcement: Pakty tajne - podsumowanie, statystyki
LDeska Pakty Tajne 29 2009-06-22, 09:54
marba
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies. Sticky: Pakt "Oszukać przeznaczenie -Efe (USA, Babilon, turcja)
ScoobyDoo, Lary33, Rihiter
ScoobyDoo Pakty odtajnione 4 2014-07-08, 17:00
ScoobyDoo
This topic is locked: you cannot edit posts or make replies. Sticky: Pakt "Hej hej USA" (ScoobyDoo)
ScoobyDoo, Lary33
ScoobyDoo Pakty odtajnione 4 2014-07-08, 17:01
ScoobyDoo
No new posts Sticky: Podsumowanie
Damroka PBEM Wodny Świat 29 2010-09-08, 17:23
jarek1333
No new posts Sticky: Podsumowanie walk w Dyplo3
LDeska Dyplo #3 9 2008-12-01, 18:57
ponti

Czas generowania strony : 0.36 s.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group