www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

nacjinorthpodsumowaniestarkthe

Podsumowanie Nacji Stark - The North
Author Message
Raptorous

xfire: raptorous26
Piwa: 19/12
starszy szeregowy  III miejsce w Dyplo - DyploMiś3 
Posted: 2016-01-24, 23:59   Podsumowanie Nacji Stark - The North

Podsumowanie nacja – Stark Północ
1. Początek
W sumie pierwszy raz grałem nacją charysmatic.
Stwierdzam że dodatkowe zadowolenie z monumentu sporo daje bo jedną ścinkę więcej.
Ogólnie tereny biedne nie wiem jak inni mieli startówkę ale na Pn bieda żadnych FP podczas gdy np. Tully (Martin ) miał ich kilka.
Założenie miast.
Wiadomo że umiejscowienie pierwszych trzech miast jest bardzo ważne.
Wybrałem następujące ustawienie.

Stolica – Winterfell żeby miała konie i jelonki przy rzece, po skoku można było obrobić kuku. Założone w 2 turze 3960 BC,
Zaastanawiałem się nad założeniem na górce jedną kratkę na Pn zach ale po pierwsze tracę konie i kuku w polu miasta a po drugie nie przy rzece czyli trzeba dorobić drogę.
Drugie miasto założyłem żeby mieć od razu miedź ( kopalnie można było robić od razu po Minigu ) ponieważ. Zastanawiałem się nad założeniem na górce, ale wtedy straciłbym rybki i koszty większe bo odległość od stolicy jedną kratkę dalej.
White Harbor założony w 2t – 3920 bc.
Trzecie miasto Karhold założyłem w 5 t 3800bc na górce żeby miał obronę oraz konie współdzielone ze stolicą.
Techy Minig 3760/ Bronze Working - 3360/ Hunting – 3320 bc / AH -3080 bc 23 t
Szybko spotkałem Cholernikiem (Lysa – exp/ imp) i ustaliliśmy podział granicy na wschodzie.
Na Pd spotkałem Martin (spi/ Phil) a, który dość szybko założył miasta . Miał fastworki więc założył i stolicę i Seaguard na górkach.
1t – stolica – Riverrun/ 2t – Fairmarket / 3t – Seaguard .
Trzecie miasto vis a vis KArholdu.
Miał dobre ziemie na pewno lepsze ode mnie tylko zamiast iść po BW żeby mieć spokój to sobie poszedł po Agri/ AH/ Pottery/Mining / Misticism/
W 4 turze wyglądało to nastęująco:

CDN

Raptorous

Posted: 2016-01-25, 21:04   

Proszę o analizę wnioski co można było robić lepiej.

Raptorous

Posted: 2016-01-25, 21:15   

Jedziemy dalej z Podsumowaniem:
To sytuacja z 28 tury u Martina.

W 28 turze poszedł po relę zamiast iść po BW. I podcinać lasy. Zrobił 5 rydwanów i to go uspokoiło. W punktach lider.Ja w zasadzie nie miałem wyboru i zacząłem planować. Planowałem założyć miasto na Pd zach od Karhold żeby jakieś FP załapać ale Martin nie słuchał. Założyłem 4 miasto żeby mieć dostęp do kamienia.
Poszedłem również po Misticism. W Armii byłem 4. Poza tym w ogonie.

W tym czasie Colę- char / fil zaatakowało dwóch Stannis – Trebuch prot/phil oraz Tyrell –Toyotom
Martin nie poszedł żeby dobić Colę . Mało tego poszedł po Polyteism zamiast po Meditation i do tego zrobił Monument w stolicy po co nie mam pojęcia i to samo w św. Mieście oraz świątynie- Fairmarket. Próbowałem go nakłonić do ataku na Dany -Bobka – IND/imp ale nie był zainteresowany tym bardziej nie poszedł dobić Colę – char/ phil
Później poszedłem po Agri /Meditation/. Slavery wrzuciłem późno bo dopiero w 2280 BC jako przed ostatni.
Nie chciałem tracić tury na wprowadzenie Slavery i nie miałem potrzeby ścinać wcześniej.

Raptorous

Posted: 2016-01-25, 21:25   

2. Wojna z Martinem i Bobkiem
W 49 t – 2240 BC zaatakowałem Martina z dwóch kierunków. Ściąłem 2 x za 2 popa axa i spira po barakach.
Tak wyglądała sytuacja po moim ataku na seaguard.

2 rydwany zaatakowały Seaguard. Tak się ustawiłem żeby mieć w zasięgu 2 maista.
Martin niestety nie miał podciętych lasów a Hunting żeby mieć speary miał dopiero w 49 t. Co prawda prawie skończył Oracle. Dlaczego go nie dokończył nie wiem. Miał 143 młotki na 150.
Zaatakował mój jeden mini-stak bliżej Seaguard. Gdzie miałem spira. Stracił 4 rydwany i 2 axy i wara
Skasował mi 2 axy i 2 rydwany.
Zająłem Seaguard oraz Saltpans. Nie chciałem dalej walczyć ale Martin nie chciał zawrzeć zawieszenia broni. Zjarałem 3 miasto Twins na wybrzeżu.
W 52 t- 1920 bc Martina wspiera Bonek – Dany i na dzień dobry traci axa/spira/2 rydwany.
Ja otrzymuję Gienka w stolicy.
Martin nie połączył się wojskiem z Bobkiem i to było ich błędem osobno załatwiłem siły bobka.
W 56 turze Martin traci stolicę dołączyłem generała do axa i dałem promocje moim jednostkom.
Martin co prawda się ruszył wojskiem żeby odbić Seaguard ale było to już za późno.

Potem była afera z miastami. Okazało że mogę mieć tylko jedno miasto przejęte. Martin nie mógł się z tym pogodzić
W rezultacie zakończył grę i nacja została zmieniona na AI w turze 65t - 1400 bc .
Zawarłem też pokój z Bobkiem- Dany.
Wybudowałem Oracla wzięłem Code of laws żeby mieć tanie sądy. Rela wpadła w Dreadfort.
Skończyłem też Piramidy i Wielki Mur. Skasowałem Kompowi miasto które założył na ruinach stolicy Martin Harrenhal.
Do tego momentu wszystko szło ładnie.

Raptorous

Posted: 2016-01-25, 21:32   

3. Nóż Stannisa
Zaplanowałem atak na Bobka razem z Trebuchem-Stannis ale niestety dostałem noża. To był błąd. Tzn. gdyby Trebuch razem ze mną zaatakował to byśmy we dwóch albo nawet trzech pojechali z Cholernikiem- Lysa Bobka.
Stwierdziłem że Komputer już nie jest groźny a Bobek jednak tak.
Trebuch pewnie stwierdził że za bardzo się wzmocniłem i dlatego tak zrobił.
Trzeba przyznać że była to udana akcja .
Sytuacja wyglądała następująco.
Turę wcześniej zjarałem miasto Bobkowi .

Najpierw Stannis atakuje dogiem miasto Bobka Valyria i zdobywa. Bobek się wycofał wojskiem.
Podchodzi 2 workami i robi drogę. W tym momencie na jednym polu są i moje jednostki (białe –Stark) oraz Stannisa.
Workami robi drogę i cofa się swoimi jednostkami.
Następnie wypowiada mi wojnę i kasuje mi moje najlepsze jednostki .
Atakuje 2 razy rydwanem z 10% siły i rani spira tak że w drugiej walce staje mój rydwan.
Ogólnie traci 3 rydwany a ja cały mini-stak -2 rydwany/ 2 axy i spir.
Przy okazji powinien skasować worki przed wypowiedzeniem wojny ale ich nie skasował.
Podszedł pod miasto Ramsgate ale zdążyłem dosłać posiłki i wybudować mury.
dzięki pokojowi z Bobkiem .
Negocjacje trwały długo bo Bobek chciał miasto z marmurem i kamieniem. Potem w końcu dałem relę i marmur. Udaje mi się go przekonać i zawieramy pokój z Bobkiem.
Później kasujemy razem z Cholernikiem wyprawę Stannisa rydwanami.
Sądziłem że te rydwany wyśle do ataku na Ramsgate a on pewnie chciał przejść bokiem i spalić mi stolicę.

Raptorous

Posted: 2016-01-25, 21:38   

4. Nieudane cudakowanie
W 775 BC po wybudowaniu Piramid wrzuciłem Reprezentacje żeby korzystać z bonusu dla naukowców.
I generalnie korzystałem z naukowców i szpiegów.
Naukowiec dawał mi 6 kolbek a szpieg 4 a szpiegów miałem łatwiej bo robiłem sądy.
Dostałem też naukowca.
Shwedagon Paya
AES miałem w turze 475 bc
W Ramsgate budowałem Sh.Paya w 108 turze miałem 320 na 450 Stannis miał wtedy 262
W 111t -100 BC mogłem skończyć Sh.Paya ale sądziłem że Stannis nie ma Medytacji błędnie.
Stannis miał już 412 m i skończył przede mną Ja dostałem 346 golda :D
Mauzoleum
Stannis miał też już 96m /450
111t- 222m / 113 t- 306m
Ja 113t- 182 m
JA w 115 / 288m jakbym ściął 3 lasy miałbym razem 204 młotki i cudaka, ale oszczędziłem jeden las i Stannis zbudował . Ja otrzymałem 438 golda, a Stannis ściął za 2 pop żeby mieć cudaka.
Bobek dzięki marmurowi zbudował Partenon bałem się że może walnąć Stannis miałby wtedy do Wielkich 150 %. Czyli mógłby jechać na złotych i techować.

Raptorous

Posted: 2016-01-25, 21:47   

5. Wojna z Martellem & Stannisem. Powstanie Czwórprzymierza
W 225 BC Stannis ha+rydwany i Rookie – Martell katapy/swordy/axy zaatakowali Tywina –Cola.
Spalili mu stolicę i zostało mu miasto po Kompie Fairguard.
W 1 AD – 115 t Lysa wypowiada wojnę Rookiemu
50 AD- 116 t Bobek dołącza do wojny ze Stannisem
W 117 t. podchodzimy w częściach pod Driftmark (miasto na górce )niestety i to się zemściło. Gdybyśmy stak złączyli to nic by Stannis nie zrobił a że podchodziliśmy na raty to 5 katap Cholernika zostało poranionych.
5 x HA się wycofało vs 3 x spir i słoń .Random był po stronie Stannisa. W rezultacie zabrakło zdrowych katap do walki. Ja się wycofałem i jeszcze nas Stannis poranił.
Bitwa o Driftmark została przegrana.
W power wyglądało to następująco
Przed bitwą.

Po ataku Stannisa

W Demo wynika że mieliśmy szanse jeszcze na tym etapie. Wystarczyło tylko połączyć staki i wejść razem.
W 150 AD – do wojny dołącza Rookie po stronie Stannisa.
Potem generał Coli skasował generała Stannisa, którego jeszcze nie zdążył użyć.
Od tego czasu wojna ze Stannisem i Martellem trwała cały czas.
Last edited by Raptorous on 2016-01-25, 21:49; edited 1 time in total  
Postaw piwo autorowi tego posta

Raptorous

Posted: 2016-01-25, 22:07   

6. Złoty wiek 275 AD – 450 AD
Zaplanowałem dobrze ten okres Po wymyśleniu Teologii.
Wtedy miałem zastępstwo Wnuczka.
Popłynąłem z Cholernikiem na porty Martella i otrzymałem generała.
Wrzuciłem Caste i Organize Religion i Relę. Na końcu złotego wprowadziłem Biurko .
Po złotym jeszcze dostałem Artystę za wymyślenie Muzyki
Na końcu złotego skończyłem Hagia Sophia i AP.
Ogólnie zacząłem przepychać kulturę w Ramsgate żeby zbliżyć się do Driftmark ale niestety zamiast wybudować Zeusa to Bobek mnie ubiegł.
Dostawiłem dwa miasta. Szachowaliśmy się stakami koło świętego miasta Coli. Ja szachowałem Rookiego a Bobek tracił miasta od ataków Stannisa.
W Zjaraliśmy a właściwie Cola miasto Stannisa Leodica w turze 600 AD.
Dostałem też Wielkiego Szpiega. Ruszyłem nim na zwiedzanie. Chociaż koledzy namawiali mnie na użycie go to ja wolałem zwiedzać i obserwować wojsko Stannisa.

Wyświetl szczegóły
Bobek1971 

xfire: bobek1971mie
Helped: 8 times
Piwa: 80/240
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Astro Puchat, Kalendarium Dyplo 5, grafiki, random  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Złoty gracz w demokrację - GwD1  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2016-01-25, 22:59   

wow aleś tego napisał :) szacun. Rapek robisz ciągle postepy w civ 4 ..bez dwóch zdan :)

Lary33 

xfire: lary33
Helped: 6 times
Piwa: 32/19
generał dywizji  Brązowy zlotowicz - 2 zloty  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2016-01-25, 23:26   

Szczególie w dyplomacji i wspólnych akcji militarnych ;)

Rookie 

Piwa: 8/47
starszy szeregowy  Brązowy zlotowicz - 1  zlot  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 2 
Posted: 2016-01-26, 09:46   

Swietnie sie czyta :smt023

J.Stalin[D10]

Piwa: 10/45
starszy szeregowy 
Posted: 2016-01-31, 13:11   

super opis
podziwiam ze komuś chce się to liczyc, ale bez tego chyba ani rusz

dzieki Panowie za grę!

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum