www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

mapapbemapod

Mapa pod PBEMa
Author Message
Seti_ 

Piwa: 6/3
starszy plutonowy  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier 
Posted: 2018-10-11, 13:32   Mapa pod PBEMa

Jakiś czas temu naszła mnie ochota zrobienia mapy pod PBEMa, która miałaby takie same miejsca startowe.
Pierwszy efekt można sobaczyć tutaj: https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=1519623414
Na steama wrzuciłem kilka zdjęć.

Mapa jest przygotowana pod grę na 6 osób + 6 lub 12 CSów.
Każdy otrzymuje dokładnie taki sam wycinek terenu - czyli łatwiej będzie porównać grę pomiędzy graczami i nauczyć się czegoś nowego.

CSy umieszczone są na wyspach, po to żeby ograniczyć ich podbijanie na początku gry, oraz żeby opóźnić trochę bonusy jakie się dostaje z pierwszego emisariusza.
Na każdy kontynent przypada 3 sztuki każdego zasobu strategicznego - rozmieszczenie losowe.
Co do cudów natury to na mapie pojawiają się tylko te które zajmują 1 pole - jest jakiś problem z obracaniem cudów natury (zarówno z poziomu skryptu mapy jak i world buildera).

Zastanawiam się jeszcze nad dodaniem kilku rzeczy - przykładowo teraz każdy ma dokładnie te same zasoby luksusowe, więc w sumie nie ma czym handlować. Zastanawiam się czy nie dać na każdy kontynent po 6 sztuk jednego losowego luksa. Czyli każdy by miał na kontynent coś unikalnego do wymiany. Na razie ciężko mi się zdecydować czy ten pomysł jest dobry, bo w sumie ciężko wybrać 6 zasobów luksusowych o takich samych właściwościach.

Zastanawiam się czy na środku nie dać większego jeziora - czyli utworzyłaby się taka mapa-oponka.

Kolejna sprawa to chciałem jeszcze upewnić się ze gracze ruszają po kolei np.: zgodnie ze wskazówkami zegara - tak żeby przy wojnach było sprawiedliwiej.

Jak ogarnę się z czasem to za jakieś 2 tygodnie będę chciał wystartować jakiegoś PBEMa.
Jeżeli ktoś jest chętny to zapraszam do przetestowania mapki z AI. Wszelkie uwagi mile widziane. :)
Last edited by Seti_ on 2018-10-11, 13:32; edited 1 time in total  
Postaw piwo autorowi tego posta

jarek17777

Piwa: 14/44
starszy plutonowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII 
Posted: 2018-10-11, 17:05   

Pomysł z Csami na wyspach bardzo dobry.
Powinny być po 2 CSy każdego rodzaju na przeciwległych końcach.

Problemem wydaje mi się zbyt mała liczba gór. Chodzi o bonus pod kampusy( co jest lepsze dla unikalnych nacji z bonusami typu Holandia, Korea, Japonia, Australia) oraz robi mapę bardzo otwartą co zmniejsza element taktyczny.

Większe jeziorko na środku faktycznie wydawałoby się fajne

p.s Tylko widzę, że jest tutaj kilka wykonań :)
https://imgur.com/a/9JWLKTG tutaj według mnie jest zbyt duże skupisko gór rozdzieliłbe je na dwa różne miejsca i juz lepiej.
Last edited by jarek17777 on 2018-10-11, 17:10; edited 2 times in total  

Benevollus

Piwa: 3/1
starszy szeregowy 
Posted: 2018-10-11, 17:15   

Bardzo szczytna inicjatywa :)

Postaram się znaleźć chwilę i przetestować trochę z AI, a na nowego PBEM'a już możesz mnie zapisać :D

Seti_ 

Posted: 2018-10-11, 17:40   

jarek17777 wrote:

Powinny być po 2 CSy każdego rodzaju na przeciwległych końcach.

Kombinowałem już z tym, jednak chyba nie ma możliwości wybory Csów i ich typów z poziomu skryptu mapy. Podpytywałem też na fanatykach, ale na razie cisza.

jarek17777 wrote:

p.s Tylko widzę, że jest tutaj kilka wykonań :)

Zapomniałem napisać że mapy są całkowicie losowe. :)
Teren, góry itp. są generowane z użyciem skryptu pangei, a ja tylko robię odbicie lustrzane na zasadzie obrócenia o 60%. Ustawiłem odpowiedni kształt mapy i dopisałem tworzenie wysp naokoło.
Last edited by Seti_ on 2018-10-11, 17:41; edited 2 times in total  

jarek17777

starszy plutonowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII 
Posted: 2018-10-11, 17:50   

Aaaa czyli taki skrypt :) No to Csy wypadałoby ręcznie poprawić, dałoby radę ?
Można by wylosować z jakiejś stronki i potem osoba spoza gry by podmieniła.

Wolfenlane 

Piwa: 5/2
starszy szeregowy 
Posted: 2018-10-11, 22:48   

Na gotowej mapie da się wybrać CSy, moim zdaniem można by opublikować tą mapę dla ogólnej wiadomości. Tak by było sprawiedliwiej, bo szczerze mówiąc to każdą mapę da się podglądnąć w worldbuilderze, co daje oczywistą przewagę w pbemie.

Seti_ 

Posted: 2018-10-11, 23:46   

Wydaje mi się że losowanie CSów to najmniejszy problem. Z testów wychodziło mi że, umieszczenie ich na wyspach jest wystarczająco ok :)
Ustawienie tego samego typu po przeciwległych stronach mapy dalej jest mało sprawiedliwe, a dodaje trochę roboty.
Ogólnie to raczej planowałem zagrać na całkowicie wylosowanej mapie, jak przy poprzednich grach - z tym że tutaj każdy ma tak samo.

Bardziej niesprawiedliwe (od losowania CSów) wydaje mi się wybieranie panteonów, bo jak każdy ma taką samą miejscówkę to któryś wybór zawsze będzie najlepszy.
Tego typu sprawy wychodzą dopiero po rozegraniu partyjki na modzie. Możliwe że dobrym rozwiązaniem byłoby żeby każdy po pierwszej turze zbanował 1 panteon, lub coś w tym rodzaju.
Last edited by Seti_ on 2018-10-11, 23:47; edited 1 time in total  

jarek17777

Posted: 2018-10-12, 01:20   

Właśnie bardziej sprawiedliwe jest umieszczenie po przeciwnej stronie bliźniaczych CSów aby każdy miał do nich dostęp i jak nie będzie mógł korzystać z tego to w teorii drugi zostaje wolny.

Bobek1971 

xfire: bobek1971mie
Helped: 8 times
Piwa: 88/309
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Astro Puchat, Kalendarium Dyplo 5, grafiki, random  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Złoty gracz w demokrację - GwD1  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2018-10-12, 07:59   

Zbanowac panteon przy pierwszym wyborze

Raptorous

xfire: raptorous26
Piwa: 26/12
starszy szeregowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  III miejsce w Dyplo - DyploMiś3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII 
Posted: 2018-10-12, 08:43   

Wolfenlane wrote:
Na gotowej mapie da się wybrać CSy, moim zdaniem można by opublikować tą mapę dla ogólnej wiadomości. Tak by było sprawiedliwiej, bo szczerze mówiąc to każdą mapę da się podglądnąć w worldbuilderze, co daje oczywistą przewagę w pbemie.

Chyba nikt nie patrzył w mapkę.. Ja nawet nie widziałem że tak można zrobić.
W końcu gramy dla przyjemności a nie spinania się żeby za wszelką cenę wygrać.

Wolfenlane 

Piwa: 5/2
starszy szeregowy 
Posted: 2018-10-12, 08:53   

Pewnie można zbanować po jednym, ale czy to że ktoś weźmie wierzenie God King lub zbuduje wcześnie dzielnicę świątynną nie jest wystarczającą "karą" za większy wybór panteonów?

Edit:
Przy czym można wcześniej zbanować np tylko wojenne wierzenia.

@Raptorus: Owszem, raczej gramy bez spiny, ale to jest kwestia która może być dość zmienna personalnie. Napisałem to właśnie po to, żeby wszyscy o tym wiedzieli i nie było niedomówień.
Last edited by Wolfenlane on 2018-10-12, 09:01; edited 1 time in total  

Seti_ 

Posted: 2018-10-12, 09:04   

Wolf, słuszna uwaga - może panteonów nie trzeba banować.
Wydawało mi się po prostu że wszyscy korzystają z God Kinga jako pierwszej karty i wybór panteonu następuje mniej więcej w tej samej turze.

Co do podglądu mapy, to chodzi tylko o ręczne mapy czy też o gry wystartowane na skrypcie?

Bobek1971 

xfire: bobek1971mie
Helped: 8 times
Piwa: 88/309
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Astro Puchat, Kalendarium Dyplo 5, grafiki, random  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Złoty gracz w demokrację - GwD1  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2018-10-12, 20:43   

z chęcią zagrałbym na tej bardziej sprawiedliwej mapie tak dla samego sprawdzenia zalet i wad.....moze nastepny PBEm Panowie?

Seti_ 

Posted: 2018-10-12, 20:50   

Tak, za 1-2 tygodnie jak dopracuje mapkę to na pewno coś zorganizuję.
Udało mi się już znaleźć jak wylosować po 2 CSy z każdego typu, więc w weekend pewnie aktualizuję mapę.
Last edited by Seti_ on 2018-10-12, 20:51; edited 2 times in total  

itkovian 

Helped: 3 times
Piwa: 24/23
starszy chorąży sztabowy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo Miś 2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  Przeżycie w Dyplo - DyploMiś3 
Posted: 2018-10-12, 21:05   

Mnie można już zapisać :)

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum