www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

sprawatechniczna

Sprawa techniczna
Author Message
Cholernik 

xfire: Cholernik
Helped: 14 times
Piwa: 54/29
podpułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 2  I miejsce w Pucharze KAC - w turnieju drużynowym Civ 5  Wygrany jeden GOTM 
Posted: 2018-10-10, 18:42   

Na swoją obronę mogę podać iż w zeszłym roku urodził się pierworodny i sporo tur robiłem pomiędzy spaniem, a zmienianiem pieluch, przez co nie miałem tyle czasu ile bym chciał aby przemyśleć to i owo.
Postaw piwo autorowi tego posta

jarek17777

Piwa: 14/44
starszy plutonowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII 
Posted: 2018-10-10, 19:39   

Spoko Cholernik wszystko cacy w pbemie poza ogólnym rozwolnieniem tempa ;)
Dodatkowo na przyszłość proponowałbym możliwość handlu złotem oraz zakaz sztucznego expienia wojska( muszę przyznać, ze korciło mnie żeby wyexpić sobie łuki w taki sposób).

Eferalga_500 

xfire: throgin
Helped: 3 times
Piwa: 27/4
starszy chorąży sztabowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo 9  III miejsce w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2018-10-10, 21:13   

No takie expienie to lipa.

Wolferine 0 bardzo proto - różnica miast :)

Jak Jarek ma dwa razy więcej miast w tym zdobyte to wiadomo jaka moze mieć produkcje. A produkcja w C6 is the king.

jarek17777

starszy plutonowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII 
Posted: 2018-10-10, 21:38   

A ja bym się z tą produkcją nie zgodził :) Powiedziałbym, że nauka najważniejsza.
Produkcję może zastąpić gold i to bardzo efektywnie jak sam zauważyłeś.

Wyższa nauka lepsze unity, lepsze unity>ilość

Eferalga_500 

starszy chorąży sztabowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo 9  III miejsce w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2018-10-11, 09:24   

No nie do końca się z tym zgodzę.
1 produkcji to równowartość 4 złota.
Jeżeli mamy +80% do produkcji wojska to nie rekompensuje to najemników.

Produkcja pozwala też na szybką wymianę wojska w przypadku duzej wojny gdzie traci się je traci.

Nauka ma znaczenie dopiero od ery przemysłowej - wtedy dopiero jest to odczuwalne - wcześniej masz przewagę kilku tur.
Wcześniej produkcją zalejesz przeciwnika i zdobędziesz teren, zasoby miasta itd. W ten sposób wygrałeś ta grę. Przejąłeś Kumasi - to była gigantyczna armia tanim kosztem.
Za pomocą tego wojska zdobyłeś Vallete i zdominowałeś region.

Następnie miałęś duża ilość wojska którą cały czas robiłeś - była to podstawa do upgradu. Nie ukrywajmy - różnica w poziomie graczy jest gigantyczna.
Teoretycznie twoja pozycja i cholernika była najsłabsza - byliście otoczeni przez sąsiadów - pozostali mieli bezpieczne granica.
Ja z kolei miałem bezpieczną granicą - duży zapas terenu - ale sąsiadów daleko by z nimi coś zrobić i spieprzyłem. Miałem inną strategię na grę. Musiałęm mieć z tobą wojnę bo widziałem żę z tym co dysponujesz wygrasz znacznie szybciej. Nie byłbym w stanie zrekompensować twojej pozycji spamem miast - gdzie ty byś podbijał słabyszych sąsiadów, paleniem usprawnień itd.

BTW - to była moja pierwsza gra z nowym systemem tradycji. Nie ma alternatywy dla Oligarchii to jest must have tradycja i musi być wybrana jako pierwsza.

jarek17777

Posted: 2018-10-11, 11:54   

Nie przesadzałbym z tą Valettą. Koszt podbicia CSa to spokojnie był jeden set na tamtym etapie.
Wtedy spokojnie mógłbym się rozwijać nie mając z Tobą wojny.

Produkcja jest oczywiście mocna bo dzięki niej można mieć wszystko w tym także naukę - budowle, projekty.
Jednak moim zdaniem każdego stać na kilka chariotów na starcie i odłożenie sumki na upgrade do rycków.
Rycki vs konnica/zbrojni to duży przeskok. A mając na starcie znacznie większą naukę łatwo dojść szybko do strzemion.
Chyba, ze się nie spotkało żadnego naukowego CSa albo nie ma się dobrych bonusów do kampusu :)

Z pierwszym ustrojem to jednak przychylam się do Twojego wyboru. Autokracja na starcie daje bardzo dużo. Oligarchii nie użyłem na żaden użyteczny sposób. Jedyne co mi się przydało to spuścizna ale ... w zasadzie ta od republiki jest równie dobra. Nawet nie używałem normalnej piechoty tylko konnicę.

Eferalga_500 

Posted: 2018-10-11, 12:29   

Nie zrozumiałeś mnie - Valeta nie była dla mnie dużym problemem. Problemem było to ze miałeś armię od Kumasii - zakładałem, że żaden z twoich sąsiadów nie będzie miał się czym obronić przed twoimi szybkimi łucznikami i mięsem armatnim.

Jakbyś przejął którąś stolice to byłby duży problem.

Dlatego cisnąłem abyś tą armię stracił - wtedy nie byłoby takiego zagrożenia.

Co do strzemion - to na tyle bliski tech, że nie da rady go mieć na 10 tur przed innymi. Poza tym trzeba do wroga dojechac :) .

Co do Oligarchii - nie wieidziałem jak działa spóścizna. Masz kartę któa daje ci +4 do walki - to bardzo dużo. Ja takowej nie posiadam.

jarek17777

Posted: 2018-10-11, 16:59   

Niby bliski tech ale trzeba do niego prosto iść i dlatego różnica może być baardzo duża. Zwłaszcza dla kogoś kto zainwestował we wczesne kampusy. Wydaje mi się, że akurat rycki jakbym rushował to bym miał nie 10 a kilkadziesiąt tur wcześniej od co niektórych. Problemem był brak chariotów
Jest wiele przydatnych techów na które można się pokusić przed strzemionami.

Zresztą u nas nikt nie rushował rycków więc łatwo tak powiedzieć.

Eferalga_500 

Posted: 2018-10-12, 09:58   

Bez jaj - przeciez widac ze ktos sie zbroi i wtedy podejmujesz odpowiednie kroki dotyczace techow.
Rycki to przelomowy tech - i kazdy powinien miec je w glowie i obserwowac sasiada.
Nie da sie zbudowac armii w ciagu kilku tur - to nie C4.\

I najwazniejsza sprawa to mury :)

jarek17777

Posted: 2018-10-12, 12:25   

Ale wystarczy, że masz kilka chariotów to nie jest super dużo.
Jak powiesz czy ktoś idzie do rycków ? Nie ma na to opcji, a jest to drogi tech jak na start i musisz mieć feudalizm z przyspieszenia czyli dość późną ideę.

Mury, murami a rycek z taranem w nie wjeżdża jak w masło :)

Eferalga_500 

Posted: 2018-10-12, 12:59   

Hehe to dojdź jeszcze tym taranem.
Ty zakładasz że wjedziesz w bezbronneo sąsiada. Generalnie tutaj jest zasada, że aakujący ma przewagę - ale tylko jak am przewagę liczebną i mobilnośc.
Broniąc się wystarczy piechota i kusznicy.
Zabijasz taran i wróg nie ma co robić pod miastem za bardzo.

Taran ma jeszcze jeden minus - działa tylko na jednostke na tym samym popu -czyli atakować miasto może tylko dwóch na jeden taran. Stawiam na to ze obaj gracze będą mieć tego samego genka.

BTW:
Wojna jest bardzo opłacalna nawet jak nie uda ci sie podbić sąsiada to spalisz mu sporo i opóźnisz w rozwoju.

jarek17777

Posted: 2018-10-12, 14:08   

Nie no nie przesadzajmy, że będą to gigantyczne ilości wojska.
Taranu nie zniszczysz strzelającymi i możesz również nim manewrować.
Łucznicy na etapie rycków dużo nie robią :)

Taran działa inaczej od dłuższego czasu :) Wystarczy, że jest na polu sąsiadującym z fortyfikacją i każda jednostka atakująca zadaje pełne obrażenia murom.
Zresztą 2 jednostki( zwłaszcza jeśli to rycki) aby zniszczyć mury.
Last edited by jarek17777 on 2018-10-12, 14:09; edited 1 time in total  

jarek17777

Posted: 2018-10-12, 14:47   

A no i kto tutaj ma moc usuwania ludzi z TT ? Widzę, że Cholernik nadal jest. Dobrze, że przesyła turki :padam:

Cholernik 

xfire: Cholernik
Helped: 14 times
Piwa: 54/29
podpułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 2  I miejsce w Pucharze KAC - w turnieju drużynowym Civ 5  Wygrany jeden GOTM 
Posted: 2018-10-12, 18:36   

Na pewno Wnuczus i Skubi.
A co do przesyłania turek, mogę pokisić zzaświatów :hyhy:

Eferalga_500 

Posted: 2018-10-12, 21:55   

jarek17777 wrote:
Nie no nie przesadzajmy, że będą to gigantyczne ilości wojska.
Taranu nie zniszczysz strzelającymi i możesz również nim manewrować.
Łucznicy na etapie rycków dużo nie robią :)

Taran działa inaczej od dłuższego czasu :) Wystarczy, że jest na polu sąsiadującym z fortyfikacją i każda jednostka atakująca zadaje pełne obrażenia murom.
Zresztą 2 jednostki( zwłaszcza jeśli to rycki) aby zniszczyć mury.

O kurcze - po co to zmienili ? No bezsensowna zmiana w tym taranie - czy ludize naprawde nie wiedza jak grac ?

Rycki to prawdziwy przełom w grze .

Ale nie zgodzę się z tym, że jest to łatwy ruch który opisjesz. Nie bedziesz mieć takiego dużego potencjału - obecna rozgrywka jest wypaczona i nie może być porównawcza. Ten tech jest bardzo drogi - przeciwnik powinien mieć w tym czasie już sppory potencjał produkcyjny - by móc ostrzelać się kusznikami i dobić swordami. Złota nie powinieneś mieć w tym czasie za dużo aby przezbroic duża ilość chariotów.
Oczywiście trzeba wejść duza iloscia wojska - aby mieć premie za wsparcie.
Ale tutaj ponownie - na granicy stawia sie dzielnice wojskowe które utrudniają manewrowanie wrogiej kawalerii - a zwłaszcza ryckom.

Jak wspomnaiłem masz juz od dawna przewagę produkcji i potencjału - gra zakończyła się po podboju Valetty - a skonczylaby się jeszcze szybciej jakbyś ruszył na któregoś z sąsiadó.
Twoi sąsiedzi nie byli w stanie utrzymać nauki (nie wiem jak to się stało). To byłą kwestia czasu kiedy uzyskasz przewagę technologiczną nad wszystkimi.

Nie rozumiem też jak mogło się stać, że masz aż tyle CSów. Pisałem reszcie aby je zajęli (w sensie zdobyli/spalili) bo ty czerpałeś z nich więcej korzyści niż pozostali - zwłaszcza z Zanzibaru.

P.S.
Sam podobną taktykę stosowałem tak więc wiem jak to wygląda:)
Szybki rush na CSa, zdobycie przewagi techa, rycki i podbój najsłabszego sąsiada.
Zdobywamy miasta, expa, kase/nauke z pladrowania.
Tej taktyki wg mnie nie ma jak pokonać. Jedyny problem to mieć słabego sąsiada który da się łatwo pokonać :)

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum