www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Porównanie Dyplo8 do poprzednich edycji gier Dyplo
Author Message
Bodek 

Nieznany

xfire: bodek01
Helped: 7 times
Piwa: 97/1
starszy chorąży sztabowy  Brązowy order za specjalne zasługi - Zorganizowanie i prowadzanie Dyplo6  Złoty zlotowicz - 7 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w Dyplo - Dyplo4  I miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Wygrany jeden GOTM - 3 wygrane  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2013-07-09, 10:57   Porównanie Dyplo8 do poprzednich edycji gier Dyplo

Trzeba troszkę rozruszać atmosferę i odejść dyskusją od "kosmitów" i ich niecnych poczynań ;)

Przygotowywuję małe porównanie D8 na tle poprzednich edycji
W związku z tym poszukuje screenów z D3.
Najlepiej demo lidera czyli Bombla z okolic 190 -200 tury

Pozostałe numerki mam względnie ogarnięte a tylko z D3 brak danych, jak ktoś coś ma to poproszę przesłać do mnie. Rozesłałem też kilka PW z taką prośbą, może ktoś coś odnajdzie z przed 6 lat na jakimś backupie

Porównanie to ma na celu uświadomienie Wam że to dyplo jest jeszcze daaaaaaaaaaaalekie od roztrzygnięcia
W wielu poprzednich dyplach już w 192 było prawie wszystko jasne ale w D8 zdecydowanie NIE

Tak dla porównania tylko kilka przykładów:

W D7 powstał właśnie Minning Corp w ZSRR i Statua Wolności u Majów
W D6 armia Budici była chyba dwa razy silniejsza od aktualnie największej, sprawdziłem ponad 140 rifli i 60 kawalerii :przestraszony: a koreańskie destry już po morzach szalały
W D5 Oba corpy produkcyjne już były w Egipcie w ponad 20 miastach i maszerowała piechota
W D4 trwały juź prace nad Manhatan Project :oczami:
W D3 Bombel już odliczał turki do kultural Win (tylko o nukach zapomniał) :hyhy:
itd

Zobaczycie że aktualny lider D8 to "płoteczka" w porównaniu do molochów jakie dawniej w tej turce bywały :hyhy:
Oczywiście przyczyn takiego stanu jest bardzo wiele, szczególnie decydujący wpływ ma mapa obecna jak i te dawne, sposób rozegrania początku, ilość bitew i utraconych jednostek, akcja (lub jej brak) wszyscy na lidera itp...

porównania zamieszczę tutaj już wkrótce

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Last edited by Bodek on 2013-07-10, 10:57; edited 6 times in total  
Postaw piwo autorowi tego posta

Eferalga_500 

Wilhelm IImperium Rosyjskie

xfire: throgin
Helped: 3 times
Piwa: 25/4
starszy chorąży sztabowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo 9  III miejsce w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2013-07-09, 12:40   

Za obecną wyrównana sytuacje ja bym raczej obstawiał - umięjętności graczy.

W tym dyplo nie było jeleni którzy dali się zjechać jak dziecko praktycznie nie zadajac wiekszych stran w pierwszych turach. No i nie ukyrwajmy lupów z podziału sąsiada też nie było tak dużo...

Centurion 

FryderykImperium Egipskie

Helped: 9 times
Piwa: 52/22
generał broni  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac CIV5  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  II miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2013-07-09, 12:44   

Eferalga_500 wrote:

:rotfl: :rotfl: :rotfl:

Nieźle mnie rozbawiłeś, za obecną sytuację odpowiada tylko i wyłącznie kretyńska mapa i handicap dla kolegów admina :P

cheos 

HannibalImperium Kartagińczyków

xfire: cheos01
Helped: 4 times
Piwa: 52/118
starszy chorąży sztabowy  Złoty zlotowicz - 6 zlotów  Złoty sponsor KAC - Główny sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo6  II miejsce w Dyplo - dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - DyploAnonim  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2013-07-09, 13:09   

A co do zjeżdżania sąsiadów to w obecnym Dyplo jest jakaś tendencja współpracy i brak masowych :nozyk:
Mnie osobiście pewnie Bodek na swoim tajnym obsmarowuje równo jak i równo obsmarował Didiego. O ile w Korei zaczną się sianokosy to ja będę miał wpis "A widzisz gamoniu, wygrałbyś ale ..." :zawstydzony:

Deb 

CyrusImperium Indyjskie

xfire: Tabaczarz
Helped: 1
Postawił 4 piw(a)
starszy chorąży sztabowy  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2013-07-09, 17:07   

Centurion wrote:
Eferalga_500 wrote:

:rotfl: :rotfl: :rotfl:

Nieźle mnie rozbawiłeś, za obecną sytuację odpowiada tylko i wyłącznie kretyńska mapa i handicap dla kolegów admina :P

Bez przesady - mysle, ze wiekszosc graczy ma jednak przekonanie, ze gra dyplo z zalozenia jest czysta, a sugestie o kolegach Admina sa (jak dla mnie) niesmaczne i prawdopodobnie bezpodstawne.
PS
W dodatku mapa autorstwa Scoobiego okazuje sie byc tym, co powstrzymuje hegemonie pojedynczego gracza. Zdobywanie wysepek - chociaz kontrowersyjne - chyba jednak sprawdzilo sie (w miare).
Osobiscie dochodze do wniosku, ze im lepsza mapa - tym wiecej powinno sie zglosic malkontentow i innych narzekaczy ;)

Rihiter 

SulejmanImperium Arabskie

Piwa: 102/18
starszy szeregowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 
Posted: 2013-07-09, 18:16   

Mapa nie jest doskonała ale możliwość szybkiej i bardzo znacznej ekspansji pojedynczych graczy jak widać ograniczyła. O ile zdarzyły się lepsze i gorsze pozycje startowe, to nie ma dużych, bezpiecznych regionów, a z drugiej strony niekształtnych połaci nie do obrony.

Zgodzę się również z tym, że poziom jest wyrównany. Już w D7 to było widać, bo do końca była walka. Tak samo jest w D8. Trwa ostra walka. Nie ma hegemona.

To, że w D3 Bombel wszystkich tak odstawił sugeruje, że miał trochę szczęścia, trochę umiejętności, a reszta po prostu była sporo od niego słabsza. Teraz takiej sielanki nie ma.

Dyplo Hymn

cule 

xfire: culecivka
Piwa: 44/9
pułkownik  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo6   III miejsce w Pucharze KAC - Turniej Rocznicowy 
Posted: 2013-07-09, 20:21   

No w d7 to ruski faktycznie rzutem na taśmę wygrał :D

Eferalga_500 

starszy chorąży sztabowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo 9  III miejsce w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2013-07-09, 20:32   

Ja moge jednak zwrocic uwage jak Bodek uzyskował znaczącą przewagęl juz w pierwszych turach - a te tury sa najwazniejsze bo daja najwieksza przewage - wzrost jest wtedy ogromn. Np jak zjechał Dziada w D5. Tylko dlatego ze ten ostani fatalnie sie rozstawil nie spodziewajac sie rusha :przestraszony: .
nastepnie zwarzywił Inke (piesze z pamieci)
I to wszystko praktycznie samemu...
W obecnej rozgrywce bylby to prawdopodobnie koniec rozgrywki zarowno Dziada jak i Bodka.

Wojna 1vs1 jest wg mnie w obecnych dyplach prostym sposobem do dostania się ekspresem do grobu...

Wyjątek potwierdzający regule:
Deb w tej rozgrywe miał niesamowitego farta z mapa. Ja miałem cały czas Czajmena na plecach a ten najblizszego wroga kilumetry od granic tak ze najezdzaly go barby :/ . Mogl sobie spokojnie nabijac expa na granicy i przec na mnie.
Last edited by Eferalga_500 on 2013-07-09, 20:34; edited 1 time in total  

ScoobyDoo 

xfire: scoobydoopl
Piwa: 80/64
generał dywizji  Złoty zlotowicz - 5 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś  III miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana  III miejsce w rankingu FFA 
Posted: 2013-07-09, 22:06   

cule wrote:

No spacerek to nie był.

Bodek 

Nieznany

starszy chorąży sztabowy  Brązowy order za specjalne zasługi - Zorganizowanie i prowadzanie Dyplo6  Złoty zlotowicz - 7 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w Dyplo - Dyplo4  I miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Wygrany jeden GOTM - 3 wygrane  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2013-07-09, 23:30   

Rihiter wrote:
Mapa nie jest doskonała ale możliwość szybkiej i bardzo znacznej ekspansji pojedynczych graczy jak widać ograniczyła. O ile zdarzyły się lepsze i gorsze pozycje startowe, to nie ma dużych, bezpiecznych regionów, a z drugiej strony niekształtnych połaci nie do obrony

Eferalga_500 wrote:

W tym dyplo nie było jeleni którzy dali się zjechać jak dziecko praktycznie nie zadajac wiekszych stran w pierwszych turach

Deb wrote:
W dodatku mapa autorstwa Scoobiego okazuje sie byc tym, co powstrzymuje hegemonie pojedynczego gracza

Wniosek jest prawdziwy i słuszny ale przyczyna błędna

To znaczy zgadzam się że nie ma już teraz tak łatwych zdobyczy jak w poprzednich edycjach. Nie ma już graczy którzy się dali zjechać jak dziecko w pierwszych turach a to rzeczywiście był główny motor napędowy wielkich imperiów w poprzednich dyplach.
Mapa rzeczywiście się do tego przyczyniła gdyż umieszczenie obok siebie w malutkiej odległości graczy doświadczonych tak aby ich zmusić do walki między sobą i równocześnie umieszczenie na dużych pustych przestrzeniach graczy mniej doświadczonych tak aby mieli gdzie się rozwijać spowodowało że nikt się nie wybił na Hegemona.
Ale czy naprawdę do tego służy mapa ??
Aby jedni mieli trudniej się wybić a inni mieli łatwiej bo dzięki temu się zastopuje potencjalnego hegemona ?
czyż mapa nie powinna być raczej od tego aby zapewnić wszystkim równe szanse

a nawet jak się ktoś wybije (przy równej mapie) to trudno, jego zasługa, że umiał, a mapa nie jest od tego żeby kogokolwiek hamować

Większe różnice wynikają z tego że regulamin i mod zadziałał tak aby wszyscy na początku byli się w stanie wybronić.
Od początku widać gdzie jest bronz i konie, tak aby nikt nie mógł zwalić że miał pecha i nie objął bronzu.
Zabroniono podwójnych ruchów. Zabroniono przekazywanie złota i wojska co zwiększyło grę samodzielną a zmniejszyło możliwości pompowania Lidera przez państwa zależne.
Ja sam mogę przyznać że w D4 to chyba z 3 wielkich ludzi "dostałem" w prezencie od sąsiadów za nieatakowanie ich lub atakowanie kogoś tam w ich interesie.
To też przyspieszało rozwój.

Osłabiliśmy korpy, ucieliśmy szpiegostwo, każdy dostał bronz, konie i złoto pod stolicą od początku widoczne, napisano wiele postów jak zaczynać w dyplo - i jest efekt
większa przeżywalność na początku, a co za tym idzie słabsi późniejsi liderzy.
Żaden podbój tak nie wzmacnia jak podbój na samym początku

Rihiter 

SulejmanImperium Arabskie

Piwa: 102/18
starszy szeregowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 
Posted: 2013-07-10, 08:26   

cule wrote:

Dlaczego wygrał to wiesz doskonale.

Do słów Bodka; wszystko prawda.

Dyplo Hymn

czajmen 

NapoleonImperium Świętego Cesarstwa Rzymskiego

xfire: czajmen
Helped: 2 times
Piwa: 20/39
starszy szeregowy  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 
Posted: 2013-07-10, 09:41   

Do słów Bodka - jest jeszcze jedna ważna sprawa, która zwiększa przeżywalność:
- podmiana techa na początku.
- brak brązu koło rzeki

To eliminuje potencjalnie łatwiejsze zdobycze, bo aby mieć czym atakować (nie licząc warów), to trzeba trochę techów jednak poznać.

bombel79 

HatszepsutImperium Rzymskie

xfire: bombel79
Helped: 12 times
Piwa: 59/4
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Za adminowanie  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo3  II miejsce w Dyplo - Dyplo2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w rankingu FFA  I miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  II miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy 
Posted: 2013-07-10, 10:06   

Nie zapominajcie o braku zelaza dla nacji majacej specjalny unit wymagajacy żelaza...

Bodek 

Nieznany

Posted: 2013-07-10, 10:18   

czajmen wrote:
Do słów Bodka - jest jeszcze jedna ważna sprawa, która zwiększa przeżywalność:
- podmiana techa na początku.

:padam: :padam: :padam:

DOKŁADNIE
w samo sedno
Ileż to ja debiutów rozegrałem w Dyplo polując tylko na starcie na sąsiada którego workerzy byli przez 10 tur bezrobotni. W zasadzie pierwszy cel zawsze do natychmiastowej eliminacji prawie bez żadnych strat własnych.
Tym bardziej nie rozumiem zmiany, czemu w tym Dyplo8 za podmianę techa trzeba było dopłacać.

No ale dość słów popatrzcie na pierwsze screeny (wrzucam do pierwszego posta) jak to wyglądało
i teraz można podyskutować

Eferalga_500 

Posted: 2013-07-10, 11:17   

Nie posadzalbym o faworzywaonie kogoś na maipie..
Ja mogę zidentyfikować jednego gracza który miał wybitnie korzystną sytuacje startową w porównaniu do innych (jestem ciekaw czy wie jakie miał szczęście :P )

No i moge wskazać Czajmena któremu się poszczęściło troche gorzej...

Reszta była wg mnie przypadkowa i wynikała z przemieszczenia graczy. Przy tak bliskich odległościahc 0 jeżeli dwóch sasiadów zdecydowało się załozyć swoje miasta w przeciwnych kierunkach - pomiedzy nimi zostawał gigantyczny pas wolnej ziemi. jezeli jeden z nich zaangazowal sie w wojne na poczatku to drugi mial przewage :D

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum