www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Starość...jak to łatwo powiedzieć ;)
Author Message
Bobek1971 

xfire: bobek1971mie
Helped: 8 times
Piwa: 88/368
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Astro Puchat, Kalendarium Dyplo 5, grafiki, random  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Złoty gracz w demokrację - GwD1  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2013-12-05, 10:59   Starość...jak to łatwo powiedzieć ;)

http://wiadomosci.onet.pl...zy-wywiad/qdbw8
zaczynam od wywiadu z Piotrkiem Fronczewskim.

Ponieważ przekroczyłem już 40 tkę, a lubię takie życiowe zagadnienia, pozowliłem sobie otworzyć kolejną kartę w naszej komunikacji międzypokoleniowej ;)
Jak wy widzicie swoją starość i jak podchodzicie dzisiaj do starych ludzi...z rodziny, obcych...szeroko i wąsko.

Temat rzeka, ale powiem, wam, że rozmowa ze starszymi i nie uciekanie przed czymś co i tak nadejdzie, może pomóc.
Znaczy... może jednym pomóc :) a drugim nie ...dlatego wolą uciekać z myslami, oszukiwać. Też dobre - pod warunkiem, że jest skuteczne :)

Temat o którym można pisać na różne sposoby i tylko wtedy gdy mamy chęć. Jak ta strona przetrwa to za 30 lat wrzucicie sobie co myśleliście o starych piernikach i dewotach ;)
A już wasza starość jak dożyjecie to będzie pełen lans zapewne ;)
Postaw piwo autorowi tego posta

Eferalga_500 

xfire: throgin
Helped: 3 times
Piwa: 27/4
starszy chorąży sztabowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo 9  III miejsce w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2013-12-05, 11:12   

Wg mnie starość nie jest problemem - problemem jest "starzenie" się i niedołężność.

Forever 

Helped: 2 times
Piwa: 50/47
starszy chorąży sztabowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana 
Posted: 2013-12-05, 12:13   

Starość to nie wiek a stan umysłu

Czym innym jest niedołęstwo a to może dopaść w każdym wieku

Grunt to się nie poddawać myśleć pozytywnie i mieć zainteresowania

Martin 

xfire: martinpol
Helped: 4 times
Piwa: 16/2
generał brygady  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Srebrny sponsor KAC  Złoty civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  II miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  II miejsce w sezonie Ligi KAC - IV sezon 
Posted: 2013-12-05, 14:21   

No Bobek ale Ci się na nostalgię zebrało :) Temat ciekawy bo dotyczy każdego z Nas.

Cóż z obserwacji widzę, że niestety starość w 90% przypadków jest niestety fatalna. Opowiem Wam przypadki moich dziadków.

Mieszkali z dziećmi w domach i Ci się nimi opiekowali. Babcia jedna umarła w wieku 83 lat, do końca pracowała i robiła wszystko w domu. Umarła po 2ch tygodniach choroby. Dziadek umarł w wieku 93 lat, umarł po 10 dniach choroby, niby zapalenia płuc, ale wtedy pawulon był modny i prawdopodobnie dostał taki lek :( jeszcze dzień przed chorobą był w lecie z Wujkiem po drewno na opał. Pomagał we wszystkim w domu.
Babcia druga umarła w wieku 88 lat. Całe życie chorowała na wszelkie choroby, przeszła ponad 10 udarów w tym 2 mocniejsze bo musiała się na nowo uczyć mówić i wszystko sobie przypominać. Dziadek 82 lata, trochę chorował przed śmiercią.

Cóż nie spędzili ostatnich lat jakoś szczególnie, wszyscy prowadzili normalne zwykłe życie. Pozostała rodzina rzadko ich odwiedzała, sporadycznie, przeważnie podczas imprez i świąt rodzinnych. Każdy "zapracowany" albo z lenistwa nie odwiedzał dziadków. Ja bardzo lubiłem słuchać opowiadać dziadków z czasów pierwszej i 2giej wojny i zarap po wojnie jak było ciężko :(
Pracowali 10 godzin dziennie w kamieniołomach razem np. z moim 14 letnim wtedy Tatą i zarobili na bochenek chleba i kg kiełbasy albo worek zboża za cały dzień !!!! :przestraszony:
Ech ciężkie to byly czasy dla nich więc jak byli juz starzy to dla nich i tak życie było rajem na Ziemi.

Ja na razie o starości nie myślę ale jak bym był na coś obłożnie chory od razu chciałbym zrobić eutanazję i już.

Eferalga_500 

starszy chorąży sztabowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo 9  III miejsce w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2013-12-05, 14:27   

Ja z opowieści zauważyłem, że im człowiek starszy tym bardziej szanuje życie i co ważne chce żyć.

Własnie dlatego do woja bierze sie 18laków - ci nie maja do życia żadnego szacunku :)

Forever 

Helped: 2 times
Piwa: 50/47
starszy chorąży sztabowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana 
Posted: 2013-12-05, 14:30   

Eferalga_500 wrote:
Ja z opowieści zauważyłem, że im człowiek starszy tym bardziej szanuje życie i co ważne chce żyć.

Własnie dlatego do woja bierze sie 18laków - ci nie maja do życia żadnego szacunku :)

Oczywista oczywistość że tak powiem ;-)

nawet jeden taki Bard coś o tym poczynił

"To dzieci w słów wierzą sens
To dzieci marzą i śnią
To dzieciom sen spędza z rzęs
Dobro płacone ich krwią
Dorośli umieją żyć
Dorosłym sen - mara - śmiech
To dzieci będą się bić
Za słów dorosłych prawdę"

Rudi2

xfire: rudi22222
Helped: 6 times
Piwa: 218/71
generał dywizji  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Wygrany jeden GOTM - 12 wygranych 
Posted: 2013-12-05, 19:05   

Młody już nie jestem ale im bardziej licznik nabija to zauważam, że wcześniej byłem bardziej poważniejszy (stary) niż obecnie. I to mi się podoba :wykalaczka:
Kiedyś myślałem, że starość to 30 lat, potem 40, potem 50, potem 80, potem ... cholera znów zapomniałem ile mam :mur:
Last edited by Rudi2 on 2013-12-05, 19:06; edited 1 time in total  

Bobek1971 

generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Astro Puchat, Kalendarium Dyplo 5, grafiki, random  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Złoty gracz w demokrację - GwD1  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2013-12-05, 19:30   

i tak trzymaj Rudi :)

bombel79 

xfire: bombel79
Helped: 12 times
Piwa: 65/4
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Za adminowanie  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo3  II miejsce w Dyplo - Dyplo2  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w rankingu FFA  I miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  II miejsce w Pucharze Randomowym - I Puchar Randomowy 
Posted: 2013-12-07, 10:32   

U nas w sasiedztwie ostatnio zmar "Dziadziuś" -taki starszy i sympatyczny starszy Pan z kresów. Miał chyba 86 lat, ale do konca byl sprawny i bardzo czestwo spacerowal po naszej wewnetrznej uliczce (nota bene zmarl bo sie przeziebil i dostal zapalenia pluc). Mimo ze byl formalnie kims obcym, to jednak przez te kilka lat bardzo sie do niego przywiazalismy. Pracujesz sobie w ogrodku a tu bezszelestnie pojawia ci sie usmiechnieta mordka i krzyczy z akcentem "Dziń dobry!" - Tesciowa pare razy o mao co nie dostala zawalu :) Jak sie budowalem to potrafil godzinami patrzec na rece robotnikow... jak stawiali kominek to przez caly dzien nawet do toalety nie poszedl :)

Tak na prawde byl czlowiek i nie ma czlowieka... jedyne co zostalo to wspomnienia... tylko dobre wspomnienia :)

Wiec nawet jesli bobek ma racje i Szef na gorze to iluzja (co jest niemozliwe i nieprawdopodobne!!!), to jakas sprawiedliwoscia sa wspomnienia po ludziach... i niektorych skurczybykow beda swedziec uszy, jak beda o nich opowiadac po smierci :)

PS
Rudi nie rpzesadzaj z ta 80-tka... wygladasz na max 65 :)
Last edited by bombel79 on 2013-12-07, 10:32; edited 1 time in total  

Bobek1971 

Posted: 2013-12-07, 21:01   

Tak wspomnienia to jedyne co zostaje. I kwestia czy ma kto pamiętać :)
Bo jak masz singla i ten czuł się świetnie sam...aż doszedł do końca. Może koledzy przez jakiś czas będą pamiętać...no chyba, że Kaczyński się nazywa :P to w wiekszej świadomości pozostanie, przez jakiś czas.
Mamy taką przyszywaną ciotkę, żonka na studiach poznała koleżankę, i tak stała sie naszą przyjaciółką rodziny [starsza od nas o 9 lat :) ], samotna, mąż zginął w wypadku, bezdzietna...teraz sama jak palec, żadnej rodziny. Tylko znajomi z pracy i my. Czym starsza tym bardziej czuje się, że samotność to najwiekszy stres..zwłaszca że jest osobą otyłą.
My ją wesprzemy, ale ile takich osób łazi bo tym padole ? :)

Mam jeszcze fajną historię mojego klienta, Pana zbliżającego się do 85. Żona z nim, również w tym wieku.
Idąc do pracy około 9 rano, maszeruje ok. 1km na takim spacerniaku wzdłuż drogi na około mojego osiedla. Praktycznie zawsze natrafiam na niego, wymieniamy kilka uprzejmości, pogadamy chwilkę...ale do czego zmierzam, bo to w sumie opowieśc na dłuższą rozprawkę.
Gościu opowiedział mi swoją historię. Okazało się, że urodził się Niemcem :) załapał się na końcówkę wojny, gdy 16- latków Hitler wezwał pod broń, nie zdążył długo powalczyć gdyż dowódca nakazał uciekać czym prędzej na zachód ;) byle nie dostac się w ręce Rosjan... reszta potem...teraz czasu nie mam
Last edited by Bobek1971 on 2013-12-07, 21:02; edited 1 time in total  

Rudi2

xfire: rudi22222
Helped: 6 times
Piwa: 218/71
generał dywizji  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Wygrany jeden GOTM - 12 wygranych 
Posted: 2013-12-08, 12:50   

Bobek1971 wrote:
dowódca nakazał uciekać czym prędzej na zachód ;) byle nie dostac się w ręce Rosjan... reszta potem...teraz czasu nie mam

Partyzanci zepsuli mu kompas?

Bobek1971 

Posted: 2014-01-26, 22:38   

http://wiadomosci.onet.pl...twem-w-ue/3cw9h

"Nikt nie wygra już wyborów głosami młodzieży. Raz udało się to Platformie w 2007 roku, ale nigdy się już to nie powtórzy. Niedługo każda propozycja każdej partii będzie adresowana tak, by spełnić oczekiwania starszych ludzi" - przewiduje. - Na głosach emerytów wygrać będzie można wszystko - tyle że nie pójdziemy przez to do przodu, nie rozwiniemy się - dodaje Iglicka.

W 2022 roku ZUS będzie bankrutem, a kolejnych pieniędzy do załatania dziury w systemie emerytalnym już nie będzie, bo OFE zostało rozmontowane

Jak podali w październiku ub. roku eksperci z Ośrodka Badań nad Migracjami, w 2060 r. na jednego emeryta w Polsce będą przypadały mniej niż dwie osoby w wieku produkcyjnym. Obecnie jest to pięć osób. Dramatyczną sytuację mogłaby zmienić m.in. odpowiednia polityka migracyjna.
Last edited by Bobek1971 on 2014-01-26, 22:40; edited 2 times in total  

Eferalga_500 

Posted: 2014-01-26, 22:47   

A kto ma realizować zastępowalność pokoleń w kraju - jak ponad dwa miliony 30-latków żyje za granicą...

Bobek1971 

Posted: 2014-01-26, 22:52   

Tak własnie jest jak piszesz...2 miliony czyichś dzieci, wnuczków wyjechało. Ile z nich powróci?
Ile starszych osób, ilu z nas będzie musiało martwić się o godziwą swoją starość ;)
Przyzwyczajacie się już, na starość będziecie zdani tylko na siebie. Mobilność świata nie sprzyja staruszkom wymagającym opieki :)
Nie jesteśmy też Niemcami by za drobne ochłapy ze swojej emerytury zapewnić sobie opiekę polskich kobiet...
Uczcie się starości za młodu :)
Last edited by Bobek1971 on 2014-01-26, 22:52; edited 1 time in total  

Eferalga_500 

Posted: 2014-01-26, 23:02   

Nie będzie aż tak źle. Po prostu poziom życia emerytów się nie zmieni i tyle.
Przy wzroście dochodów ZUS i Skarbu Państwa po prostu zmniejszy się stopa zastąpienia - ale to i tak będzie porównywalnie co maja dzisiejsi emeryci.

Wg mnie najlepiej będzie mieć (oprócz dywiden z interesu ale te pomijamy):
- dom z działką przy lesie - zawsze można sobie coś podłubać a i z lasu coś przynieść.
- utrzymanie domu jest relatywnie niskie jak opalamy węglem lub drewnem
- dziecko pracujące za granicą - które prześle parę dewiz...

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum