www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

barteqindianacjipodsumowanieprzezycie

Podsumowanie nacji - India - Barteq - przeżycie
Author Message
Peter 

Nieznany

xfire: peterek
Helped: 12 times
Piwa: 45/13
generał dywizji  Brązowy order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 13 zlotów  Srebrny sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo1  I miejsce w Dyplo - Dyplo2  I miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - Dyplo3  III miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - IV Puchar KAC  Złoty gracz w demokrację - GwD2-kapitan 
Posted: 2014-07-12, 11:15   Podsumowanie nacji - India - Barteq - przeżycie

Sojusz z Domelem i wspólne przepychanki z Zulusami o zalewy z całkiem niezłym rezultatem i to bez wojny.
Indie 5 miast na całości niemalże swych zalewów, Zulusi 5 ale tylko na części zalewów i 3 miasta Domela umniejszające zalewy Forka.

Następnie wsparcie militarne kozich w wojnie z Efe poprzez wysłanie garnizonu. Walk nie było tylko koszty.

Ścieżka rozwoju pod sojusz czyli we flotę kosztem ekonomi (brak wymyślonych uniwerków, banków czy printing press na dłuższą metę jest bardzo bolesny).

Ogólnie to powyżej średniej ale poniżej umiejętności/oczekiwań i nie ma za bardzo o czym się rozpisywać (powtórzę tylko - eko mocno osłabione poprzez grę pod sojusz).

To może ciekawostki:
Co do samej floty to 17 fregat i 15 galeonów.
Tych galeonów nie rozumiem co one miały robić?
Jak Forek patrolować gdzie są fregaty wroga i w razie spotkania dostarczać wrogowi expa?
Moim zdaniem zmarnowana masa młotków. Nie galeonami walczy się o panowanie nad morzem tylko fregatami i zamiast galeonów powinne być budowane karawele żeby je przezbroić - 32 fregaty to dużo większa siła. W dalszej perspektywie fregaty tez podlegają przezbrojeniu nad destry a galeony na słabiutkie transportowce.
Zanim zacznie się robić desanty, to trzeba opanować morze siłą właśnie.
Pewnie zostały zrobione zanim był dostęp do fregat aby odganiać tylko galeony Wikinga - błąd, galeony trzeba było przeczekać robiąc karawele do usprawnienia na fregaty. Wiadomo, że jak ktoś śmiga desanty galeonami i inwestuje we flotę to pójdzie też we fregaty.

Druga ciekawostko to masa stajni w miastach.
I miasta nadmorskie i miasta finansowe i nawet farma wielkich. Nie ma biblioteki czy marketu a są stajnie (pomijając miasta wojskowe oczywiście). 60 młotków ze stajni to już niezły wkład w market czy bibliotekę.
W sumie większa specjalizacja miast by nie zaszkodziła.
Postaw piwo autorowi tego posta

Forever 

CzakaImperium Zulusów

Helped: 2 times
Piwa: 50/47
starszy chorąży sztabowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana 
Posted: 2014-07-12, 11:39   

Ja powiem tylko że szkoda że się nie dogadałem z Bartkiem bez Domela
A później to musiałem brać co się dało bo Wnuczek już odpuścił i został bym sam na nich dwóch.

cheos 

Zera JaykobImperium Etiopskie

xfire: cheos01
Helped: 4 times
Piwa: 53/122
starszy chorąży sztabowy  Złoty zlotowicz - 6 zlotów  Złoty sponsor KAC - Główny sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo6  II miejsce w Dyplo - dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - DyploAnonim  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2014-07-12, 12:26   

Peter wrote:
Ścieżka rozwoju pod sojusz czyli we flotę kosztem ekonomi (brak wymyślonych uniwerków, banków czy printing press na dłuższą metę jest bardzo bolesny).

Jedyny prawdziwy sojusznik Czarnych pup :)
Barteq zagrał jak mu mapa i okoliczności pozwoliły. Miał narobić stajni i wysłać masę konnicy na Bodka lub Efe ale wszyscy wiedzą jak to się kozy potrafią zbroić i odpuścił.
Zagrał pod flotę i z Forkiem mieli pogonić Wikinga na morzu co zresztą się udało, Bodzio za moje wody przestał się wypuszczać.
Ale zagranie przypomina mi D4 jak ciachałem wojo pod sojusz anty Bodek a mój największy sojusznik i sąsiad markety (Cola). Trzeba wyczuć moment i albo sojuszniczy funmax albo :smt097
Z Bartqiem można konie kraść a ze Scoobym czy Rihiterem to lizaka bym nie zaiwanił co by nie mieć go wytatuowanego na ramieniu w ciupie. Słaby to symbol męskości :P

Rihiter 

SulejmanImperium Osmańskie

Piwa: 134/19
starszy szeregowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - Dyplo XIV  II miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 
Posted: 2014-07-12, 14:26   

Cheos, kozy to się zbroiły i walczyły z blokiem Bodka kiedy Ty sobie simcitowałeś i sprzedawałeś nas wrogowi. Że Cię później też najechał to teraz się obnosisz żeś walczył... powiedział bym jednak, że ta walka z Bodkiem to się ograniczyła do walki w obronie - bez powodzenia, a w napadzie to co najwyżej szarpałeś jakichś bogu ducha winnych peryferyjnych przeciwników. Typu Gryz.

Ale spoko. Ogólnie Etiopia powalczyła... że hoho. :)

Dyplo Hymn

cheos 

starszy chorąży sztabowy  Złoty zlotowicz - 6 zlotów  Złoty sponsor KAC - Główny sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo6  II miejsce w Dyplo - dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - DyploAnonim  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2014-07-12, 16:04   

Nie wiem czy wisz czy rozumisz ale mogliśmy zrobić boski wiatr jak już każdy z nas w d.. dostał i było jasne, że ni uj nam nie zostało.
No ale jak widziałem twój i Scoobiego wykres woja oraz zaangażowanie we wspólną taktykę rozwoju, działań etc. to ... zagłosowałem za zakończeniem :P

Rihiter 

starszy szeregowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - Dyplo XIV  II miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 
Posted: 2014-07-12, 16:25   

Cheos. Naprawdę? Nasz wykres wojska? Ile miałeś miast i ile miałeś tego wojska? Zapewniam Cię, że proporcja miasta-armia była na moją korzyść. Scooby również miał armii więcej od Ciebie.

Dyplo Hymn

cheos 

Posted: 2014-07-12, 16:43   

Z której tury?
Na koniec gry byłem 2 w wojsku mimo straty 50 jednostek (w większości ormowców). Nie liczę tury jak to nic nie ruszyłem i chłopaki zalogowali się dla funu i przeładowanie zrobili. Taka radość dzieci. Aż żałuję, że te kilka dni dłużej Dyplo nie trwało co by zobaczyli jak to jest w papę dostać na ubitej jak katapki działają a kirasierzy dziwnym trafem flankować i wycofywać się mogą :P
Grałem kuźwa pod was przez X tur ściągając ile mogłem uwagę i wojsko Bodka. Myślisz, że po co dobudowałem porty i śmiałem się w twarz? Aby dać wam czas na dozbrojenie i dotechowanie. To był kolejny mój błąd i ostatnia gra gdzie brałem pod uwagę sojusz z tobą czy Scoobym. Nawet w krytycznej sytuacji gdzie jest wóz albo przewóz to jakieś budynki potrzebne tu dzież ... Ja akurat mam w nosie odznakę za przeżycie i jestem zażenowany grą swoją i waszą :P

Rihiter 

Posted: 2014-07-12, 17:33   

Łajno ściągałeś, nie uwagę. Ten tekst dobrze wyglądał w kronice albo w tajnych wspólnych koalicyjnych w czasie gry. Równie dobrze mogę powiedzieć, że ja ściągałem uwagę, bo pisałem że zaraz będę miał fregaty i zrobię bum, a w ogóle techów do floty nie miałem.

Teraz to można sobie powiedzieć krótko. Wiking kosił każdego równo po wybrzeżu - gdzie mógł i gdzie było trzeba. Był u mnie, był u Scoobiego, był u Ciebie, był u Forka. Jak już nie było co palić albo nie było jak palić bo zadekowane - płynął dalej.

Różnica była taka, że w obozie przeciwnym był jeden mózg, a ręce i nogi chodziły jak im głowa kazała.
W obozie opozycyjnym... oj daleko od tego było. Przypomnij sobie co robiliście z Forkiem kiedy my walczyliśmy z Efe. Simcity aż miło. A teraz w tajnych wychodzi co wychodzi. Cent Tobie nawet rzucił, że Bodkowi sojuszników sprzedawałeś.

Stan wojska porównywać będzie można jak będą savy.

Sojusze w D10.... skoro się teraz deklarujesz już z kim tak a z kim nie. Proszę bardzo. Zapamiętam i będę brał w rachubę.
Sam nic nie deklaruję. Sojusze to kwestia zbieżności interesów - nie personaliów. Nigdy żadnego nie wykluczę; czy z Tobą, czy z Larym, Whitem, Peterem... sojusz to zbieżność interesów. Jak druga strona chcieć nie będzie - trudno.

Dyplo Hymn
Last edited by Rihiter on 2014-07-12, 17:34; edited 1 time in total  

Whiteye 

WiktoriaImperium Brytyjskie

xfire: zakosiliminicka
Piwa: 62/7
starszy plutonowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier  I miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  I miejsce w Dyplo - DyploMiś3  II miejsce w Dyplo - Dyplo 10  III miejsce w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8 
Posted: 2014-07-12, 18:08   

cheos wrote:
Z której tury?
Aż żałuję, że te kilka dni dłużej Dyplo nie trwało co by zobaczyli jak to jest w papę dostać na ubitej jak katapki działają a kirasierzy dziwnym trafem flankować i wycofywać się mogą :P

Ja chciałbym zobaczyć ilu kirasjerów by przeżyło starcie z riflami, żeby potem oflankować katapki :rotfl:
W "po-ostatniej" turze skasowaliśmy tylko kilka ormowców i miasto nad Cholernikiem. Gdyby gra trwała dalej to przez dłuższy czas trzymalibyśmy się miast rzymskich, żeby korzystać z ich bonusu obronnego. Bodek sam pewnie by na Ciebie nie ruszył, chyba że udało by się wcześniej złapać gdzieś u Cholernika Twój stack, a ja czerwone kurtki wolałbym wysłać na okupowane przez Japonię wyspy.

cheos 

Posted: 2014-07-13, 11:04   

Quote:
Ja chciałbym zobaczyć ilu kirasjerów by przeżyło starcie z riflami, żeby potem oflankować katapki

Widzisz Whiteye po ostrzale katapami walisz ormowcami z promo do prochowych i dopiero kirasierzy i dalej ormowcy. Policz sobie ile raptem tych rifli szło. Zrobiłem sobie symultaniczną bitwę tego waszego badziewia i nic wam nie zostało. Oczywiście, że random mógł pójść gorzej ale miałem jeszcze ze 2-3 dni na draft i dosłanie posiłków.
A gdyby nawet poszedł bardzo źle to rycki Forka by dobiły.

Whiteye wrote:
chyba że udało by się wcześniej złapać gdzieś u Cholernika Twój stack

Nie udało by się bo był już u mnie :P

Rihiter wrote:
Łajno ściągałeś, nie uwagę.(...)

Jeżeli jaśnie szanowny Rihiterze 6 galeonów wypchanych rifami + kawaleria i rifle Bodka idące przez Rzym uważasz za łajno to gratuluje :padam:
Last edited by cheos on 2014-07-13, 11:07; edited 1 time in total  

Whiteye 

starszy plutonowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Pluszowy miś - rozegrał mniej niż 10 gier  I miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  I miejsce w Dyplo - DyploMiś3  II miejsce w Dyplo - Dyplo 10  III miejsce w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8 
Posted: 2014-07-13, 11:27   

Na jakiej podstawie zakładasz, że podeszlibyśmy pod Twój stack katapek i ormowców?

cheos 

Posted: 2014-07-13, 11:33   

To byście stali sobie u Cholernika. Też miałem z nim OB i patrzyłem jak wam to wszystko wybić.
Ja i tak szedłem na zwycięstwo kulturowe, cudak wybudowany, dwie rele były i musielibyście prędzej czy później wejść :P

Whiteye 

Posted: 2014-07-13, 11:43   

U Cholernika nie byłeś w stanie nas ruszyć, bo to Ty musiałbyś podejść pod nas. Gdybyśmy chcieli wejść do Ciebie, to zgromadzilibyśmy o wiele więcej strzelców, kawalerii i dział. Brakowało mi kilku tur do czerwonych kurtek, potem poszedłbym po galeony i kawalerie, a potem mógłbym wyzerować naukę, więc wojska by się trochę zebrało. Priorytetem były dla mnie wyspy Centa, ale na kontynencie też mógłbym sporo zdraftować, bo do tego czasu niezadowolenie po poprzednim drafcie by się wyzerowało.

E: Co do zwycięstwa kulturowego, gdybyś widział jakąkolwiek szansę na nie, to gra by jeszcze trwała ;p
Last edited by Whiteye on 2014-07-13, 11:45; edited 2 times in total  

cheos 

Posted: 2014-07-13, 12:14   

Quote:
E: Co do zwycięstwa kulturowego, gdybyś widział jakąkolwiek szansę na nie, to gra by jeszcze trwała ;p

Niestety nie chciałem męczyć innych i wysłuchiwać ciągle, ze gra nie ma sensu etc. To ja zablokowałem wcześniejsze głosowanie za zakończeniem za co się nasłuchałem ...

Whiteye wrote:
Priorytetem były dla mnie wyspy Centa

I żałuję, że nie pograliśmy bo by gadzina miał za swoje :P

E:
Whiteye wrote:
Gdybyśmy chcieli wejść do Ciebie, to zgromadzilibyśmy o wiele więcej strzelców, kawalerii i dział.

Chyba Wiking by zgromadził. Właśnie patrze na techy to jesteśmy na podobnym poziomie i strzelców miałbym nie później niż 2-3 tury po tobie a mam miasta 5 popa.
Last edited by cheos on 2014-07-13, 12:57; edited 1 time in total  

Rihiter 

Posted: 2014-07-13, 13:58   

cheos wrote:
Rihiter wrote:
Łajno ściągałeś, nie uwagę.(...)

Jeżeli jaśnie szanowny Rihiterze 6 galeonów wypchanych rifami + kawaleria i rifle Bodka idące przez Rzym uważasz za łajno to gratuluje :padam:

Widzę, że Twoje wyobrażenie o tej wojnie to takie jest, że u Ciebie miał Wiking 6 GALEONÓW WYYYYPCHANYCH WOJEM... a u nas to Bodek pływał karawelami i pustymi galerami. :P

Poprawię się więc: nie robiłeś nic, czego nie robili by inni z koalicji, u innych również krążyły podobne, a czasem większe siły Wikinga. Nikt o tym jednak tak głośno nie piał.

Dyplo Hymn

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum