www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

celtiaeferalga_500iimiejscenacjipodsumowanie

Podsumowanie nacji - Celtia - Eferalga_500 - II Miejsce
Author Message
Peter 

Nieznany

xfire: peterek
Helped: 12 times
Piwa: 44/13
generał dywizji  Brązowy order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 13 zlotów  Srebrny sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo1  I miejsce w Dyplo - Dyplo2  I miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - Dyplo3  III miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - IV Puchar KAC  Złoty gracz w demokrację - GwD2-kapitan 
Posted: 2014-07-14, 15:18   Podsumowanie nacji - Celtia - Eferalga_500 - II Miejsce

Przyboczny (prawoskrzydłowy) lidera Bodka.
Prawie całą grę wiązał militarnie Rihitera i Scoobego na prawej flance.
Po fatalnym starcie (trzecie miasto tragedia) systematyczne podnoszenie się z kolan w cieniu Lidera i Hegemona ;)

Państwo ładnie rozwinięte z możliwością wygrania i trochę nie rozumiem dlaczego Efe zgodził się na koniec gry na drugim miejscu (jak i Whiteye na trzecim).
To chyba jednak jest determinowane przez charakter gracza.

Mogli przyboczni poczekać w cieniu lidera. Rozwijać eko i czekać dając liderowi czas na popełnienie błędu.
Na pewno warto było poczekać np. na wyprawę Bodka do Cheosa, którą mogło by sprowokować maksowanie kultury na zwycięstwo kulturowe które jest szybsze niż statek.
Bodek musiałby w końcu iść na czołowe, a to można ponieść duże straty, a i sojusznikowi na takiej wyprawie łatwiej nożyk wbić ;)
Drugi ciekawy wariant to powtórka audiotele (ot karawela czy inny transportowiec na podwójnym wobec Bodka wrzuca relę do AI za Rudiego).
Trzeci to frontalny atak z zaskoczenia na lidera ale to najgorszy scenariusz.
Po drodze pewnie jakiś inny scenariusz pewnie by wykwitł np. z ONZ itd. itp.

No ale do tego wszystkiego to jest potrzebny jeden czynnik - gra musi trwać :D

Opozycja to była zawzięta w poddawaniu się, co też rozumiem bo paru pewnie nie dostałoby ikonki przeżycia jakby dalej gra trwała.
Pomysł opozycji na zasadzie "Eee Efe i Whiteye atakujcie Bodka, nie bądźcie frajerzy" czy coś w tym stylu był zupełnie od czapy i nie realny bez zapewnienia odpowiednich warunków wsparcia czy bezpieczeństwa.

Jak Efe miał atakować Bodka mając za plecami Rihitera i Scoobiego?
Wbiją nożyk i wyśmieją (sorry taki mamy styl) czy tylko łaskawie nie przyślą posiłków po tym jak namówią na atak???
Zdecydowanie lepiej dać im się wykrwawiać na Bodku i czekać na błąd lidera np. brak inżyniera do korpa, którego Bodek pomimo usilnych starań (3 wielkich naukowców w stolicy) nie miał!!!

Opozycja zupełnie źle podchodziła do tematu dyplomatycznie. Mieliście coś czego Bodek nie mógł dać przybocznym - JEDYNKĘ.
Tylko tego nie mógł dać im Bodek i tylko tym mogliście kusić i na tym budować cichy (ukryty) sojusz i spisek na lidera.

Jeśli był układ, że pomiędzy sobą nie walczą (przyboczni z liderem) to opozycja mogła podtuczyć Efe na zalewach udając, że przegrywa na froncie i się cofa, a Efe dostaje tyle terenu, że to Bodek zaczyna planować na niego inwazję czy sojusz bo może stracić lidera i to jego wiąże i męczy ustalenie o nie walczeniu :)
Tuczyć Efe (tak żeby skłócić z liderem czy sprowokować lidera do ataku czy zachęcić tuczonego do walki) można też dodatkowo surowcami i oczywiście jego korpem!!!!!!!!
Wyobrażacie sobie ile kasy miałby Efe gdyby jego korp był we wszystkich miastach opozycji i oczywiście sojuszniczych!!! Tysiące grube tysiące, a korpów jest kilka więc nawet kilkanaście tysięcy na turę, a to szybkie techy i dokupywane budynki i jednostki, a Bodek może co najwyżej zgrzytać zębami, że coś jego korpa nikt nie chce i ma z niego na waciki ;)
I o jejku jejku zostaje w tyle za Efe???

Bodek ze względu na rozmiar mapy nie dałby rady wszystkich militarnie pojechać na czołowym zderzeniu (zwłaszcza mając tuczących się przybocznych cały czas stanowiących jednak zagrożenie) i pewnie coraz bardziej by się bunkrował dążąc do odlecenia statkiem (do kulturowego kluczowy cud u Cheosa, przez ONZ nie dałby rady ze względu na populacje).
Ostatnia linia obrony przed statkiem to oczywiście szpiegostwo - jak pobudować statek jeśli wszyscy ładują szpiegostwo na maxa i niszczą budynki i budowane części statku?
Części statku nie da się dokupić i to jest problem żeby je zbudować (zwłaszcza ze zniszczonymi fabrykami, elektrowniami i kuźniami). Zupełne zatrzymanie budowy statku przez szpiegostwo jest bardzo trudne (ale nie niemożliwe). Wystarczy jednak spowolnić budowę by ktoś inny wyszedł na prowadzenie i... wojna gotowa ;)

No ale do tego wszystkie to raz trzeba chcieć, a dwa wiedzieć, czyli mieć plan i go zrealizować...
Postaw piwo autorowi tego posta

cheos 

Zera JaykobImperium Etiopskie

xfire: cheos01
Helped: 4 times
Piwa: 53/122
starszy chorąży sztabowy  Złoty zlotowicz - 6 zlotów  Złoty sponsor KAC - Główny sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo6  II miejsce w Dyplo - dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - DyploAnonim  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2014-07-14, 15:41   Re: Podsumowanie nacji - Celtia - Eferalga_500 - II Miejsce

Peter wrote:

No ale do tego wszystkie to raz trzeba chcieć, a dwa wiedzieć, czyli mieć plan i go zrealizować...

No i trzy, czyli mieć j... znaczy kohones

Rookie 

Piwa: 11/108
starszy szeregowy  Brązowy zlotowicz - 1  zlot  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 2 
Posted: 2014-07-14, 16:02   

Jedyny wniosek to zeby bylo ciekawie w Dyplo to Peter musi grac i Bodek jednoczesnie :P

Rihiter 

SulejmanImperium Osmańskie

Piwa: 134/18
starszy szeregowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - Dyplo XIV  II miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 
Posted: 2014-07-14, 16:20   Re: Podsumowanie nacji - Celtia - Eferalga_500 - II Miejsce

Peter wrote:
Opozycja to była zawzięta w poddawaniu się, co też rozumiem bo paru pewnie nie dostałoby ikonki przeżycia jakby dalej gra trwała.
Pomysł opozycji na zasadzie "Eee Efe i Whiteye atakujcie Bodka, nie bądźcie frajerzy" czy coś w tym stylu był zupełnie od czapy i nie realny bez zapewnienia odpowiednich warunków wsparcia czy bezpieczeństwa.

Jak Efe miał atakować Bodka mając za plecami Rihitera i Scoobiego?
Wbiją nożyk i wyśmieją (sorry taki mamy styl) czy tylko łaskawie nie przyślą posiłków po tym jak namówią na atak???
Zdecydowanie lepiej dać im się wykrwawiać na Bodku i czekać na błąd lidera np. brak inżyniera do korpa, którego Bodek pomimo usilnych starań (3 wielkich naukowców w stolicy) nie miał!!!

Opozycja zupełnie źle podchodziła do tematu dyplomatycznie. Mieliście coś czego Bodek nie mógł dać przybocznym - JEDYNKĘ.
Tylko tego nie mógł dać im Bodek i tylko tym mogliście kusić i na tym budować cichy (ukryty) sojusz i spisek na lidera.

Jeśli był układ, że pomiędzy sobą nie walczą (przyboczni z liderem) to opozycja mogła podtuczyć Efe na zalewach udając, że przegrywa na froncie i się cofa, a Efe dostaje tyle terenu, że to Bodek zaczyna planować na niego inwazję czy sojusz bo może stracić lidera i to jego wiąże i męczy ustalenie o nie walczeniu :)
Tuczyć Efe (tak żeby skłócić z liderem czy sprowokować lidera do ataku czy zachęcić tuczonego do walki) można też dodatkowo surowcami i oczywiście jego korpem!!!!!!!!

W odpowiedzi na zarzuty o brak pomysłu i w ogóle pomyślunku u "opozycji":

Pakt tajny: Ambasada Weltii u Ottomanów wrote:

Rihiter 2014-04-18 22:08:26

Co do wydarzeń w grze:

Po tym jaki paskudny, szczurzy numer wykręcił nam Jurek Waszyngton, my jako Turcja i Babilonia składamy Boudice PEŁNĄ kapitulację. Pełną kapitulację na Twoich warunkach. Nie mamy złudzeń; gra jest dla nas skończona - gra o zwycięstwo, czy też o pudło, a nawet o jakąś wysoką pozycję. To co nam zostało to walka o odznakę "przeżył", to dążenie do zemsty na zdrajcy, i oczywiście szkodzenie liderowi jak tylko można (zarówno Scooby jak i ja uważamy, że Wikingom to zwycięstwo przyjdzie za łatwo, praktycznie na tacy - i nie podoba nam się to).
Dwie z tych rzeczy; czyli na pohybel USA i szkodzić liderowi są Tobie po drodze. Więc może naszą kapitulację zaakceptujesz i w ten sposób zyskasz sojuszników. Lub też "przydupasów". Wiking ma swoich wiernych przydupasów, Ty możesz mieć swoich.
Kapitulacja jest pełna i w pełni na Twoich warunkach. Powiedz co chcesz, misjonarze, workerzy... mówisz i to dajemy. Chcemy grać pod Ciebie i chcemy żebyś zwyciężyła (Boundiko ;) ).

Chcesz zalewy - są Twoje. Nie będę o nie dalej walczył. Od razu powiem, że mam na zalewach jeszcze jedno miasto, ale pewnie i tak o tym wiesz. Jeżeli uznasz, że mogę je zachować to będzie mi bardzo miło. Jeżeli uznasz, że chcesz całość - tak będzie. Niezależnie od tego chcemy grać z Tobą.

Składamy więc na Twoje ręce kapitulację. Możesz ją przyjąć tak jak to opisałem wyżej. Możesz też oczywiście jej nie przyjmować.
Dodam, że mam umocowanie od Babilończyka aby mówić w tej kwestii za nas oboje.

Pomimo takiej deklaracji Efe kapitulacji nigdy otwarcie nie przyjął. Prowadził dalej swoją politykę (o ile można określić ją jako "swoją"), w której parł uparcie na Turcję i Babilon. Ze Scoobym bił się wytrwale o 3 cm zalewów - które mógł po prostu dostać jeżeliby przyjął kapitulację, a w stosunku do Turcji uparł się, że spali miasto postawione na pustyni przy oazie. Jak twierdził - było dla niego ogromnym zagrożeniem...
W kwestii wspólnego działania podejście Władcy Celtów można określić jako "pływanie" - czyli twierdził, że chce aby jego przez AP dać na zwycięzcę, równocześnie nie realizował koniecznego do tego warunku (czyli że musiał mieć najwięcej populacji z Islamem na świecie), a także cały czas realizował "politykę" opisaną wyżej - aktywnej wojny z Turcją i Babilonem... o waciki.

Komentować nie trzeba. Peter już skomentował.

Dyplo Hymn

Forever 

CzakaImperium Zulusów

Helped: 2 times
Piwa: 50/46
starszy chorąży sztabowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana 
Posted: 2014-07-14, 16:38   

Zgodzę się że próby rozmów z Efe były prowadzone ale ja odniosłem wrażenie że Efe nie bardzo chciał wygrać.
Wolał 2 miejsce na 100% niż pierwsze na powiedzmy 80% (a to raczej by było mniej niż 80%)

Rudi2

Ludwik XIVImperium Francuskie

xfire: rudi22222
Helped: 6 times
Piwa: 216/71
generał dywizji  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Wygrany jeden GOTM - 12 wygranych 
Posted: 2014-07-14, 17:07   

Byłem raz przypadkowym świadkiem takich rozmów i molestowania Efe przez Antybodków i szczerze mówiąc jakoś też nie miałbym zaufania do was na miejscu Efe. Nie zabierałem głosu ale specjalnie jakoś nie byliście przekonywujący by aż ta wiele zaryzykował Efe.

No cóż, wcześniejsze wasze świetliste wyczyny noży w plecy promieniują do dzisiejszego dnia.

Eferalga_500 

BoudikaImperium Celtów

xfire: throgin
Helped: 3 times
Piwa: 27/4
starszy chorąży sztabowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo 9  III miejsce w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2014-07-14, 17:18   

Dzieki Peter za tak łaskawe podsumowanie ;) .

Co mogę powiedzieć - nie miałem planu na zwycięztwo poza czekaniem na błąd Bodka ktory był bardzo cięzki do wykonania ze względu na to że opozycja była tylko jedna w moich oczach: Cheos i Scoobe. Reszta naciskała na szybkie zakończenie rozgrywki. Jak pisałeś - mogłem grać i czekać na błąd - nie chciałem się jednak narzucać większości.

Co do propozycji Rihitera - początkowo nie uwierzyłem w nią - potem chcalem otrzymać zalewy do pozycji która finalnie zająłem.
Mogłem jak pisał Peter przejąć w tym momencie inicjatywe i samodzielnei zapropownoać zwalsalizowanie i pompowanie - jednak jak napisał tutaj Cheos - zabraklo mi pomsyłu i cojones :wstyd:

Lary33 

WaszyngtonImperium Amerykańskie

xfire: lary33
Helped: 6 times
Piwa: 35/27
generał dywizji  Brązowy zlotowicz - 2 zloty  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Reprimends:
 1/3/6
Posted: 2014-07-14, 21:24   

a cały czas ci pisałem ze zagram po ciebie abys wygrał.

Eferalga_500 

BoudikaImperium Celtów

starszy chorąży sztabowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo 9  III miejsce w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2014-07-14, 21:32   

Prawdę mówiąc po przypomnieniac mogę powidzieć, że Rihiter był najmniej przekonujący - zresztą postawił warunek nie do realizacji - miałem oficjalnie wyjść przeciwko Wikingowi. Świadkiem tego był włąśnie Rudi :) .

A z tobą Lary było mi po drodze :)
Z Bodkiem też i jemu ze mną. Jak wcześniej napisałem inni się nie spisali i zrejterowali...

Forever 

CzakaImperium Zulusów

Helped: 2 times
Piwa: 50/46
starszy chorąży sztabowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana 
Posted: 2014-07-14, 21:37   

Eferalga_500 wrote:
Prawdę mówiąc po przypomnieniac mogę powidzieć, że Rihiter był najmniej przekonujący - zresztą postawił warunek nie do realizacji - miałem oficjalnie wyjść przeciwko Wikingowi. Świadkiem tego był włąśnie Rudi :) .

A z tobą Lary było mi po drodze :)
Z Bodkiem też i jemu ze mną. Jak wcześniej napisałem inni się nie spisali i zrejterowali...

Z całym szacunkiem jak chciałeś wygrać to trzeba było z nami pogadać
A z tego co wiem to my gadaliśmy z tobą na co ty stwierdzałeś że jeśli cie wybierzemy w głosowaniu to się zgodzisz, a o innych pomysłach nie mam mowy.

cheos 

starszy chorąży sztabowy  Złoty zlotowicz - 6 zlotów  Złoty sponsor KAC - Główny sponsor KAC  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo6  II miejsce w Dyplo - dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - DyploAnonim  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5 
Posted: 2014-07-14, 21:44   

Efe mogłeś zagrać o pierwsze. Ja dostałem łomot i podium odpadło. Dla mnie nie ważne czy 2 czy 3 czy nawet przeżycie. Nie wykorzystałeś tego w żaden sposób a miałeś niewyobrażalny potencjał nie pro Efe ale anty Bodek. Nic z niego nie skorzystałeś.

Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
Maiar
Eferalga_500 

BoudikaImperium Celtów

Posted: 2014-07-14, 21:56   

Co mogę powiedzięc - nie sądziłem że to dyplo tak długo potrwa - uważałem że się rozleci - nawet przez to akademii nie zbudowałem.
Małe doświadczenie w grach typu dyplo. Teraz to widze z perspektywy czasu.
Bardzo dużo dplomacji - może następne jak się uda ;)

No i do tego podobnie jak scoobe czasami mam taie tygodnie ze z ledwością turki trzaskam (okolice marca/kwietnia)

ScoobyDoo 

HammurabiImperium Babilońskie

xfire: scoobydoopl
Helped: 7 times
Piwa: 88/76
generał dywizji  Złoty zlotowicz - 5 zlotów  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś  III miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac Civ5  Wygrany jeden GOTM - 1 wygrana  III miejsce w rankingu FFA 
Posted: 2014-07-14, 21:58   

Eferalga_500 wrote:

COnajmniej od D4 , rzeczywiście małe:P.

Eferalga_500 

BoudikaImperium Celtów

Posted: 2014-07-14, 22:02   

ScoobyDoo wrote:
Eferalga_500 wrote:

COnajmniej od D4 , rzeczywiście małe:P.

Z przerwami :) . Któregoś nie grałem - w pozostałych zostałem "szybko" zjechany/zamknięty przez nożowników.

D4 to był falstart - mogłem zjechać Benego a nie zrobiłem tego bo uważałem, ze nie halo a potem zamknięty w rezerwacie pod Bodkiem.

cheos 

Posted: 2014-07-14, 22:39   

Efe też gram od D4 a w nim byłem warzywniakiem jakich mało. Berserki na CKMy jak pamiętasz. Proch wymyśliłem jak atomówkami zacząłem obrywać.
Mogłeś grać o pierwsze o szkoda, że nie zagrałeś. Za to co zrobił Bodek miałbyś mnie za sojusznika na maksa. Cieszyłbym się kazdym jego spalonym miastem nie patrząc ile moich po drodze padło. Nie skorzystałeś zupełnie.

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum