www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

ktoralaczynaspowietrzesprawawszystkich

Sprawa ktora łączy nas Wszystkich - powietrze
Author Message
Nefliqus 

Helped: 5 times
Piwa: 49/67
podpułkownik  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5 
Posted: 2018-02-20, 22:07   

ScoobyDoo wrote:
Logika z węglem jest taka, że dobrej jakości węgiel spalany w elektrociepłowniach gdzie jest masa filtrów ma minimalny(wręcz pomijalny wpływ na smog).
Nawet piece (automaty) na ekogroszek (gorszy typ węgla) pewni mają malutki wpływ na smog.

Na smog mają głowny wpływ kopciuchy na miał, złe palenie węglem piecami zasypowymi (dymisko się wydobywa) oraz palenie róznego rodzaju śmieciami, odpadami (na wsiach to w ogóle jest problem). Z tego co pomiętam to wpływ wyżej wymienionych czynników to około 50%.

Ale GW wali we wszystko co PISowkie i wmawia biednym ludziom że węgiel powoduje smog, a potem jej alkoici zaczynają dyskusje. Potem oburzenie, że taki Rudi zbywa zaczepkę w jedyny odpowiedni sposób.

No i masz dużo racji. Tylko co rząd robi żeby rozwiązać problem smogu? Nic!
Postaw piwo autorowi tego posta

Rihiter 

Piwa: 126/18
starszy szeregowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 
Posted: 2018-02-20, 22:32   

Weszły ustawy. Wejdą kolejne. Takie rzeczy wymagają czasu. Przede wszystkim po to by zmienić myślenie ludzi. Tak jak Scooby opisał; czym i jak palą.
Wiem wiem, Donald Gromowładny usunąłby smog jednym dekretem unijnym. Tak jak zawrócili bieg ewolucji i przez głosowanie ślimak stał się rybą tak i teraz zebrałaby się Wysoka Komisja, przegłosowaliby brak smogu i smogu by nie było.

Dyplo Hymn

Rudi2

xfire: rudi22222
Piwa: 183/68
generał dywizji  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo5  II miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  III miejsce w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  I miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  II miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Wygrany jeden GOTM - 12 wygranych 
Posted: 2018-02-21, 05:09   

Whiteye wrote:
pobudujemy masę wiatraków, które będą przepychały zanieczyszczone powietrze na wschód

I to jest dobra koncepcja z tym że nasze wiatraki obowiązkowo powinny być napędzane węglem bo to dobro narodowe.
A tak na poważnie, rozwiązanie problemu palenisk węglowych leży w gestii lokalnych samorządów. W Warszawie od wielu lat są znaczne dotacje (coś około 70%) ale nie wiem czy tylko na wymianę pieców węglowych na gazowe czy też na modernizację instalacji ogrzewania i przyłącze gazowe. Maksymalna dotacja to 7 000 zł. Oczywiście dużą barierą są wyższe koszty ogrzewania piecami gazowymi.
Modna od jakiegoś czasu w mediach nagonka na węgiel zbyt demonizuje jego wpływ na powstawanie smogu w dużych miastach. W samej Warszawie jest stosunkowo mało takich palenisk (więcej na podwarszawskich terenach) i nie leży w kotlinie a mimo to smog też powstaje.
Jedną z przyczyn jest zmiana wcześniejszego planu zagospodarowania miasta i zabudowanie wysokimi budynkami korytarzy napowietrzających.
Inną bardzo ważną przyczyną jest zdecydowanie większa ilość samochodów i to nie tylko spaliny ale nawet ścieranie się opon ma na to wpływ. Ponadto największy smog tworzy się w bezwietrzne dni przy stabilnym wysokim ciśnieniu powietrza a intensywny ruch na ulicach powoduje podrywanie się drobinek kurzu i wszelkiego drobiazgu oraz oczywiście spalin.

Kiedyś problem smogu nie był tak dokuczliwy choć palono na potęgę węglem i beleczem ale aut było zdecydowanie mniej. Od czasu gdy ludzie nakupowali sobie po kilka na głowę trujących niemieckich volkswagenów z dieselami o fałszywej emisji spalin to i smog się zrobił.
Każdy z nas powinien dbać o jakość powietrza a nie pytać się co zrobi za niego rząd (komunistów to nie dotyczy bo i tak nie zrozumieją).
Ja na ten przykład mam cztery dieselki (żaden niemiecki bom patriota i chałupnik ekolog) ale zawsze staram się jeździć tylko jednym i to jest mój wkład w jakość powietrza naszego krajowego. A co.
Last edited by Rudi2 on 2018-02-21, 05:17; edited 3 times in total  

Nefliqus 

podpułkownik  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5 
Posted: 2018-02-21, 06:59   

Rihiter wrote:
Weszły ustawy. Wejdą kolejne. Takie rzeczy wymagają czasu. Przede wszystkim po to by zmienić myślenie ludzi. Tak jak Scooby opisał; czym i jak palą.
Wiem wiem, Donald Gromowładny usunąłby smog jednym dekretem unijnym. Tak jak zawrócili bieg ewolucji i przez głosowanie ślimak stał się rybą tak i teraz zebrałaby się Wysoka Komisja, przegłosowaliby brak smogu i smogu by nie było.

Obrazek

A jakies rządowe programy edukacyjne na ten temat widziałeś?

Nefliqus 

Posted: 2018-02-21, 07:01   

Rudi2 wrote:
Whiteye wrote:
pobudujemy masę wiatraków, które będą przepychały zanieczyszczone powietrze na wschód

I to jest dobra koncepcja z tym że nasze wiatraki obowiązkowo powinny być napędzane węglem bo to dobro narodowe.
A tak na poważnie, rozwiązanie problemu palenisk węglowych leży w gestii lokalnych samorządów. W Warszawie od wielu lat są znaczne dotacje (coś około 70%) ale nie wiem czy tylko na wymianę pieców węglowych na gazowe czy też na modernizację instalacji ogrzewania i przyłącze gazowe. Maksymalna dotacja to 7 000 zł. Oczywiście dużą barierą są wyższe koszty ogrzewania piecami gazowymi.
Modna od jakiegoś czasu w mediach nagonka na węgiel zbyt demonizuje jego wpływ na powstawanie smogu w dużych miastach. W samej Warszawie jest stosunkowo mało takich palenisk (więcej na podwarszawskich terenach) i nie leży w kotlinie a mimo to smog też powstaje.
Jedną z przyczyn jest zmiana wcześniejszego planu zagospodarowania miasta i zabudowanie wysokimi budynkami korytarzy napowietrzających.
Inną bardzo ważną przyczyną jest zdecydowanie większa ilość samochodów i to nie tylko spaliny ale nawet ścieranie się opon ma na to wpływ. Ponadto największy smog tworzy się w bezwietrzne dni przy stabilnym wysokim ciśnieniu powietrza a intensywny ruch na ulicach powoduje podrywanie się drobinek kurzu i wszelkiego drobiazgu oraz oczywiście spalin.

Kiedyś problem smogu nie był tak dokuczliwy choć palono na potęgę węglem i beleczem ale aut było zdecydowanie mniej. Od czasu gdy ludzie nakupowali sobie po kilka na głowę trujących niemieckich volkswagenów z dieselami o fałszywej emisji spalin to i smog się zrobił.
Każdy z nas powinien dbać o jakość powietrza a nie pytać się co zrobi za niego rząd (komunistów to nie dotyczy bo i tak nie zrozumieją).
Ja na ten przykład mam cztery dieselki (żaden niemiecki bom patriota i chałupnik ekolog) ale zawsze staram się jeździć tylko jednym i to jest mój wkład w jakość powietrza naszego krajowego. A co.

Węgiel jest tani bo kopalnie sa dotowane i tu leży źródło problemu.

Bobek1971 

xfire: bobek1971mie
Helped: 8 times
Piwa: 83/271
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Astro Puchat, Kalendarium Dyplo 5, grafiki, random  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Złoty gracz w demokrację - GwD1  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2018-02-21, 07:02   

cztery diselki patriotyczne ....ciekawe :) a na pewno wesołe ;)

Rihiter 

starszy szeregowy  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo Miś 
Posted: 2018-02-21, 09:48   

Rządowe programy edukacyjne? Nef, a kiedy Ty widziałeś jakiś rządowy program edukacyjny? Może jakby PO na 3-cią kadencję zostało to jakiś promujący LGBT by zrobiło.
Rząd nie jest od edukowania, tylko od stanowienia prawa na skalę krajową. Dobrze Rudi napisał; działania takie jak walka ze smogiem to zadania samorządów. I w kilku województwach uchwały antysmogowe przez sejmiki wojewódzkie zostały wprowadzone w życie. Ale to zajmie lata, LATA, zanim będzie poprawa. Bo problem tkwi przede wszystkim w ludzkich głowach. Przychodzi zmierzch i na wsiach, miasteczkach, przedmieściach dużych miast, a nawet w centrach z kominów bucha czarno siwy dym. Bo każdy Janusz "oszczędności" wpindala śmieci w palenisko. Koleżanka mieszkająca w Skale (miejscowość pod Krakowem słynąca z fatalnego powietrza) opowiadała, że jest delikwent niedaleko niej, który w piecu pali porąbanymi jak drewno na kawałki starymi oponami! I jest wielce szczęśliwy bo mu się długo i ładnie pali.
Niska jakość paliwa używanego na co dzień tak samo robi dużo złej roboty - ale czy nie weszło prawo ogólnopolskie zakazujące palenia paliwem o jakości niższej od... czy coś w tym stylu? Bo coś takiego mi się kojarzy. A już na pewno weszła ustawa, która dawała wolną rękę samorządom we wprowadzaniu odpowiednich uchwał na szczeblu lokalnym, co jak wyżej opisałem następuje i sejmiki wojewódzkie w kilku miejscach to wykorzystały.

Co do spalin Rudi to muszę Cię troszkę sprowadzić na ziemię; udział ruchu samochodowego w powstawaniu smogu jest stosunkowo niski. Jeżeli dobrze pamiętam to jest kilkanaście procent więc w skali całego problemu wpływa to nieznacznie. Oczywiście dokłada się do problemu, ale to nie jest ta sfera naszego życia gdzie interwencja i zmiany dadzą największy efekt. Raczej odwrotnie, dadzą niewielki. Ale jest to temat który najłatwiej medialnie rozdmuchać i najłatwiej można wykazać się, że się coś robi (szkoda tylko, że nie tam gdzie trzeba). Więc różni lokalni cwaniacy na tym się pucują; "ograniczmy ruch", "wprowadźmy płatny wjazd do centrów miast", "rozszerzmy strefy płatnego parkowania"... i tego typu próby sięgania do portfeli podatnika umotywowane pozorną ochroną powietrza. Tfu.

Ale są pozytywy. Niedawno pierwszy raz w życiu widziałem aby straż miejska zrobiła coś pożytecznego, właśnie akcję edukacyjną! Zdziwko, prawda. ;)
https://starachowice.eu/dla-mieszkanca/129-straz-miejska/1452-jak-ekologicznie-palic-w-piecach
Byłem pozytywnie zaskoczony jak to obejrzałem.

Podsumowując;
Rząd nie jest od akcji edukacyjnych tylko od ustanawiania prawa w skali krajowej.
Przeciwdziałanie zanieczyszczeniom powietrza i akcje edukacyjne z tym związane to rola przede wszystkim samorządów - a tu jak wiemy nadal, choć już pewnie niedługo, większość ma PO. Więc Nef już wiesz jak głosować na jesieni, a przyszłą zimą będziesz mógł wziąć głęboki, orzeźwiający oddech pełną piersią. Zaciągnąć się dumą narodową aż ci oczy załzawi z nadmiaru tlenu.

Dyplo Hymn
Last edited by Rihiter on 2018-02-21, 09:51; edited 3 times in total  

Eferalga_500 

xfire: throgin
Helped: 3 times
Piwa: 27/4
starszy chorąży sztabowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo 9  III miejsce w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2018-02-21, 10:05   

Z tym ogrzewaniem gazowym to wg mnie jest słąby pomysł. Z jednej strony mamy teoretycznie czystrze powietrze a z drugiej stratę niezależności energetycznej.
Na początku lat 90tych było nawet taniej od węgla o ile mieliśmy gaz ziemny w okolicy (Bank Światowy współfinansował budowę gazociągów).

Nie zapominajmy, że kotły gazowe cały czas są dofinansowywane - Nef co ty na to :) Nie trzeba wspominać, że kotły gazowe nie są produkcji Polskiej (nie znam żadnej firmy je produkujące).
NIe wiem jak jest z gazociągami obecnie.

A węgiel to nie ukrywajmy jeszcze długo będzie najtańszym paliwem a w miejscach słabo zurbanizowany gdzie gazociągu nie będzie długo nie będzie rozsądnych alternatyw bez dopłat.

Wg mnie rząd powinien dofinansowywać również wymianę kotłów na paliwo stałe (nota bene w większości produkcji Polskiej) na te bardziej wydajne oraz zakazać sprzedaży gospodarstwom domowym paliwa niskiej jakości (np miału czy nieodsiarczonego węgla).

P.S.
Nie ma co psioczyć na to górnictwo - problem jest złożony. Zatrudnienie będzie spadać ze względu na automatyzację. Nowe inwestycje z kolei podniosłyby rentowność o ile właściciel się na nie zdecyduje.
NIe pozostaje bez znaczenia fakt bezpieczeństwa oraz wartości PLN. Przy dewaluacji waluty podczas kryzysu wszystkie kopalnie będą rentowne a deficyt obrotu z zagranicą znacząco mniejszy (tak jak jest i teraz).
Tak więc nawet dopłata do węgla jest z punktu widzenia PKB i PNB opłacalna bo nie musimy się zadłużać aby finansować deficyt obrotów z zagranicą ani dewaluować waluty.

Eferalga_500 

starszy chorąży sztabowy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo 9  III miejsce w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2018-02-21, 10:10   

Hmmm...

A tak zastanawiam się czy nie dałoby się wprowadzić podatku od spalin :) Rozwiązałoby to problem wspomnianych Januszy oszczędności.
Czujnik montowałoby się w kominie a kominiarze przy periodycznej kontroli dokonywaliby odczytu - lub nawet można by użyć IoT do bieżącego monitoringu :)

Panowie - jest na czym zarobić ;)

Nefliqus 

Posted: 2018-02-21, 10:34   

Eferalga_500 wrote:
Z tym ogrzewaniem gazowym to wg mnie jest słąby pomysł. Z jednej strony mamy teoretycznie czystrze powietrze a z drugiej stratę niezależności energetycznej.
Na początku lat 90tych było nawet taniej od węgla o ile mieliśmy gaz ziemny w okolicy (Bank Światowy współfinansował budowę gazociągów).

Nie zapominajmy, że kotły gazowe cały czas są dofinansowywane - Nef co ty na to :) Nie trzeba wspominać, że kotły gazowe nie są produkcji Polskiej (nie znam żadnej firmy je produkujące).
NIe wiem jak jest z gazociągami obecnie.

A węgiel to nie ukrywajmy jeszcze długo będzie najtańszym paliwem a w miejscach słabo zurbanizowany gdzie gazociągu nie będzie długo nie będzie rozsądnych alternatyw bez dopłat.

Wg mnie rząd powinien dofinansowywać również wymianę kotłów na paliwo stałe (nota bene w większości produkcji Polskiej) na te bardziej wydajne oraz zakazać sprzedaży gospodarstwom domowym paliwa niskiej jakości (np miału czy nieodsiarczonego węgla).

P.S.
Nie ma co psioczyć na to górnictwo - problem jest złożony. Zatrudnienie będzie spadać ze względu na automatyzację. Nowe inwestycje z kolei podniosłyby rentowność o ile właściciel się na nie zdecyduje.
NIe pozostaje bez znaczenia fakt bezpieczeństwa oraz wartości PLN. Przy dewaluacji waluty podczas kryzysu wszystkie kopalnie będą rentowne a deficyt obrotu z zagranicą znacząco mniejszy (tak jak jest i teraz).
Tak więc nawet dopłata do węgla jest z punktu widzenia PKB i PNB opłacalna bo nie musimy się zadłużać aby finansować deficyt obrotów z zagranicą ani dewaluować waluty.

są kotły gazowe polskie i to nawet całkiem fajne, nie pamiętam teraz nazwy. Odnośnie opłacalności dotowania węgla i wpływu na PKB to zapomniałeś dodać że dzięki smogowi mamy większy ruch w domach pogrzebowych co generuje dodatkowy PKB :hyhy:

a tak na serio to mam to gdzieś czy węgiel jest opłacalny czy nie ale jak nie mogę wyjść sobie wieczorem na spacer bo powietrze staje się brunatne i gruzie w gardło to jestem motyla noga na pis że ignoruje ten problem!
Last edited by Nefliqus on 2018-02-21, 10:48; edited 1 time in total  

Eferalga_500 

Posted: 2018-02-21, 10:39   

Ten dym jest od śmieci którymi ludzie palą nawet w kominkach - sam mam takiego sąsiada i nie ma na niego rady :kwasny:

Gdzieś widziałem że straż miejska ma drony z czujnikami - i widzę żę to chyba jedyna metoda na takich pacjentów.

Wg mnie powinny być normy spalin i kropka. Tak samo w samochodach - ile się widzi aut za którymi ciągnie się sadza...

Nefliqus 

Posted: 2018-02-21, 10:47   

Eferalga_500 wrote:
Hmmm...

A tak zastanawiam się czy nie dałoby się wprowadzić podatku od spalin :) Rozwiązałoby to problem wspomnianych Januszy oszczędności.
Czujnik montowałoby się w kominie a kominiarze przy periodycznej kontroli dokonywaliby odczytu - lub nawet można by użyć IoT do bieżącego monitoringu :)

Panowie - jest na czym zarobić ;)

hmmm to byłaby taka forma podatku katastralnego bo każdy ogrzewać musi a im większy dom (większa wartość) tym więcej ciepła potrzeba, czytaj spalin. Może to i jest dobry pomysł.

a tak na poważnie to niedługo pis wprowadzi podatek od oddychania, za wydalany CO2!

plewan_79 

Helped: 7 times
Piwa: 18/18
pułkownik  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - II Astro Puchar  III miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  III miejsce w Pucharze Randomowym - III Puchar Randomowy 
Posted: 2018-02-21, 10:52   

Eferalga_500 wrote:
Czujnik montowałoby się w kominie a kominiarze przy periodycznej kontroli dokonywaliby odczytu

tak naprawdę nie ma ma takich czujników :)

Na pewno nic w rozsądnej cenie. W kotle masz tylko czujnik tlenku węgla.
W czystym spalaniu chodzi w uproszczeniu o to, żeby wszystko się dopaliło. Paląc najpierw odparowujesz wodę (100C), później zgazowujesz (od 200C), później wytrącają się oleje, a na końcu spala się sam węgiel. Pyły powinny się przefiltrować - tak naprawdę to się je odwirowuje - są cięższe więc siłą odśrodkowa osadza je na zewnątrz.

Jak nie wszystko się spali to wyleci kominem i masz cząstki stałe, smoły - i to jest szkodliwe. Plus siarka z węgla.

Nie zmierzysz tego, można dawać tylko coraz lepsze (droższe) kotły.

Rihiter 

Posted: 2018-02-21, 10:58   

Są normy spalin dla samochodów. Jak przekracza to nie przejdzie badania technicznego. Tylko dotychczas jechało się tam, gdzie wiedziałeś że na bank twój złom badanie przejdzie... Teraz się to zmieniło (ustawa wprowadzona a jakże, przez zły rząd, który nic nie robi) i opłatę za badanie uiszcza się PRZED badaniem, a nie PO jak dotychczas było. A PO jak wiemy jest złe. ;)

Pomysł z normami spalania dla domowych instalacji grzewczych jest ciekawy.
Dron jest w Katowicach - program pilotażowy właśnie się odbywa.

Co do kotłów to rzeczywiście sens ma aby także było dofinansowanie do nowoczesnych kotłów na paliwo stałe, bo są takie. Np kotły do zgazowania węgla i drewna. Bardzo efektywny i mało brudzący proces. Ale nie oszukujmy się, dofinansowania do wymiany kotłów rozpoczęły się za czasów rządów PO i przy równoczesnej PO przewadze w samorządach (która nadal trwa). Więc te programy (organizowane przez samorządy) nastawione są na to aby z każdego EUR dotacji odpowiednio dużo wróciło do jedynej słusznej gospodarki, której całe EU służy. Dlatego jak zaczął się cały program dofinansowań do kotłów gazowych to WIELKI billboard w prominentnym miejscu w Krakowie o treści "Nawet do 100% dofinansowania do kotłów gazowych Viessman" pojawił się od razu. Pięknie i ślicznie wymienili go z nazwy żeby nie było złudzeń. :)

Dyplo Hymn

Nefliqus 

Posted: 2018-02-21, 14:50   

Rihiter wrote:
Są normy spalin dla samochodów. Jak przekracza to nie przejdzie badania technicznego. Tylko dotychczas jechało się tam, gdzie wiedziałeś że na bank twój złom badanie przejdzie... Teraz się to zmieniło (ustawa wprowadzona a jakże, przez zły rząd, który nic nie robi) i opłatę za badanie uiszcza się PRZED badaniem, a nie PO jak dotychczas było. A PO jak wiemy jest złe. ;)

Pomysł z normami spalania dla domowych instalacji grzewczych jest ciekawy.
Dron jest w Katowicach - program pilotażowy właśnie się odbywa.

Co do kotłów to rzeczywiście sens ma aby także było dofinansowanie do nowoczesnych kotłów na paliwo stałe, bo są takie. Np kotły do zgazowania węgla i drewna. Bardzo efektywny i mało brudzący proces. Ale nie oszukujmy się, dofinansowania do wymiany kotłów rozpoczęły się za czasów rządów PO i przy równoczesnej PO przewadze w samorządach (która nadal trwa). Więc te programy (organizowane przez samorządy) nastawione są na to aby z każdego EUR dotacji odpowiednio dużo wróciło do jedynej słusznej gospodarki, której całe EU służy. Dlatego jak zaczął się cały program dofinansowań do kotłów gazowych to WIELKI billboard w prominentnym miejscu w Krakowie o treści "Nawet do 100% dofinansowania do kotłów gazowych Viessman" pojawił się od razu. Pięknie i ślicznie wymienili go z nazwy żeby nie było złudzeń. :)

są też polscy producenci https://www.termet.com.pl/
to że się nie reklamują to ich sprawa
Odnośnie finansowania to trzeba pamiętać ze PIS przejął Agencję Ochrony Środowiska i zastopował wsparcie dla samorządów (byleby tylko utrudnić życie tej okropnej opozycji) wiec akacja wymiany pieców zamiast się rozwijać to została przystopowana.

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum