www.civilization.org.pl
Forum •  FAQ •  Search •  Memberlist •  Usergroups •  Register •  Log in •  Download

Announcement 
   Jesteś nowy? Kliknij tutaj!    Zgłoś grę Civ6     Zgłos grę Civ5    Zgłoś grę Civ4         Mistrz sezonu    IRC, TUTAJ UMÓWISZ SIĘ NA GRĘ    Na ircu jest users osób. Załaduj obrazek Czytnik RSS 

Previous topic «» Next topic

Grać ze szpiegostwem czy bez?
Author Message
Centurion 

Helped: 9 times
Piwa: 52/22
generał broni  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac CIV5  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  II miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2008-07-18, 07:11   Grać ze szpiegostwem czy bez?

// LDeska wątek wydzielony ze zgłoszenia Lary - Rico: http://forum.civilization...opic.php?t=7407

RicoRG wrote:
odpyszczam civ niejestm w stanie grac jak ktos mi zwija techy stracilem w.mor
i sie wszystko zesralo lary dostal 2 wielkich szpiegow i polowal na moje techy
probowalem atakowac ale zabraklo mocy wiec przestalem odkrywac tech i cale
zloto przeznaczylem na szpiegostwo to tez jest g.warte.zanim uzbiera sie odpowiednia
liczbe punktow to sie traci 5 techow.i jest sie daleko w tyle.wiec chyba lepiej juz
sie pogodzic z losem.

dokladnie, ciesze sie ze ktos zaczyna to rozumiec....

ZE SZPIEDZY SA *** PRZEGIECI....
Last edited by LDeska on 2008-07-28, 10:12; edited 1 time in total  
Postaw piwo autorowi tego posta

Lary33 

xfire: lary33
Helped: 6 times
Piwa: 34/23
generał dywizji  Brązowy zlotowicz - 2 zloty  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2008-07-18, 08:20   

mialę 3 wielkcih pod rzad i faktycznie sa przegieci. Nie podoba mi sie to ze nawet 1 weikim mozna zgarnac spokonjnie 5 tewchow i nadsgonic strate.

pawelt 

Helped: 12 times
Piwa: 8/28
generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2008-07-18, 09:23   

Centurion wrote:
dokladnie, ciesze sie ze ktos zaczyna to rozumiec....

ZE SZPIEDZY SA *** PRZEGIECI....

nie szpiedzy, tylko wielki mur i wielki szpieg z niego na początku rozgrywki.

Bobek1971 

xfire: bobek1971mie
Helped: 8 times
Piwa: 83/275
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Astro Puchat, Kalendarium Dyplo 5, grafiki, random  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Złoty gracz w demokrację - GwD1  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2008-07-18, 17:22   

pawelt wrote:
nie szpiedzy, tylko wielki mur i wielki szpieg z niego na początku rozgrywki.

zgadzam się z pawłem..samo szpiegostwo jest ok - tylko robione wsłanoręcznie . ;)

Centurion 

generał broni  Srebrny zlotowicz - 3 zloty  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  Przeżycie w Dyplo - Dyplo8  I miejsce w Pucharze KAC - II Puchar Kac CIV5  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar Kac Civ5  II miejsce w Pucharze Randomowym - II Puchar Randomowy  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2008-07-18, 17:24   

nie jest ok, pkt mozna zebrac tak samo w inny sposob bez wielkich szpiegow i bedzie ten sam bezsens...

Bobek1971 

xfire: bobek1971mie
Helped: 8 times
Piwa: 83/275
generał broni  Brązowy order za specjalne zasługi - Astro Puchat, Kalendarium Dyplo 5, grafiki, random  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  II miejsce w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo4,5  II miejsce w sezonie GOTM - I sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - I sezon Maxman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Ironman  III miejsce w sezonie GOTM - II sezon Maxman  Złoty gracz w demokrację - GwD1  Złoty gracz w demokrację - GwD2 
Posted: 2008-07-18, 17:37   

nie bedzie bo robisz to własnym kosztem...nie widzę w tym bezsensu bo sam to zarzucasz i ktoś tez może robić to samo i takim samym kosztem.
a tak szpieg w początkowej fazie z GW jest masakrujący jeśli ktoś umie to wykorzystać. może gdyby inny wielki z GW [powstawał i wielki szpieg w późniejszej fazie z innego cudaka] może bardziej by to zrównoważyło.

pawelt 

generał brygady  Brązowy zlotowicz - 1 zlot  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Obibok – nie grał od 90 dni  III miejsce w Dyplo - Dyplo2  Wygrany jeden GOTM - 2 wygrane  III miejsce w Astro Pucharze - I Astro Puchar  I miejsce w rankingu PBEM 
Posted: 2008-07-18, 17:38   

cent, nigdy nie zbierzesz tyle punktów szpiegowskich za free ile ci daje na początku odpalenie wielkiego szpiega. On chyba daje z 2500 pts, co można przełożyć na ok 3000 kolbek 9jak kradnie się techy po 50% kosztów). Tak więc taki bonus na początku to masakra. Do tego widzisz tereny wroga.

Uzbieranie takiej ilości punktów staje się dopiero możliwe z sądami, lub z więzieniami, ale to już dość późny okres, a do tego techy są znacznie droższe.

Dawanie kasy na szpiegostwo to raczej kiepski pomysł. Traci się wszystkie bonusy do nauki i złota.

Lary33 

generał dywizji  Brązowy zlotowicz - 2 zloty  Srebrny civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  II miejsce w Dyplo - Dyplo6  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 9  Przeżycie w Dyplo - Dyplo XIII  Przeżycie w Dyplo - Dyplo1  Przeżycie w Dyplo - Dyplo3  Przeżycie w Dyplo - Dyplo5 
Posted: 2008-07-18, 20:56   

ostatnio przez wielkiego szpiega przegralem z Peterem wygrana gra a tera Rico przegrałtez raczej wygrana przez szpiega a raczej3 wielkich szpiegów. Jak poddął to miałem jeszcze 4000 pkt i nie wiediząłem co z nimi za barxdzo robic :)

Lary33 

Posted: 2008-07-18, 20:59   

Mozna grac zre szpiegostwem ale pod warunkiem ze wielkiego dolaczamy tylko do miasta swojego

Centurion 

Posted: 2008-07-18, 21:03   

zaczyna mi sie to podobac...

mowilem ze shaka jest przegiety i zbugowany, ludzie wkoncu skumali i teraz wiekszosc gier bez tego bambra...

mowilem od wiekow ze szpiegostwo jest ***... naprawde sie ciesze ze wkoncu dotarlo

p.s.
to nie byla zadna ironia ani pojazd w kierunku nikogo, dalem w tym watku tylko zeby oglosic swoja wyzszosc bo to akurat na temat tutaj :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Peter 

xfire: peterek
Piwa: 43/13
generał dywizji  Brązowy order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 13 zlotów  Srebrny sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo1  I miejsce w Dyplo - Dyplo2  I miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - Dyplo3  III miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - IV Puchar KAC  Złoty gracz w demokrację - GwD2-kapitan 
Posted: 2008-07-19, 08:53   

Uwazam ze nastala era dramatyzowania na szpiegow.
Akcje szpiegoskie sa dosc spektakularne i fajnie wplywaja na morale przeciwnika ale zeby od razu zabraniac grac ze szpiegostwem?
Rozumiem ze porownania ida caly czas do tego ile nauki mozna zdobyc szpiegiem - niech bedzie ze 3 razy wiecej niz naukowcem ale czy ktos policzyl ile nauki wiecej daje szybki naukowiec na akademie w stolicy?
Przeciez jak ktos dostaje szpiego to zanim dostanie naukowca to traci sporo czasu gdy przeciwnik ciagnie nauke na akademi.
Ewenualnie porownanie wielkiego szpiega do wielkieo inzyniera - co to jest 3 tys nauki w porownaniu z piramidami w jedna tura?
Czy z GL ktore co ture ladnie nauke tez podbijaja i naukowcy zaczynaja z maista wypadac jeden za drugim, nie wspominajac o zlotym wieku z Taj Mahala (jesli to jest trzeci zloty wiek to rowna sie przeciez 3 wielkim ludzikiom).
A ile daje Mase of Mausoleum nauki i produkcji zwiekszajac kazdy zloty wiek o 50%.

Wszystko ma swoje wady i zalety.
Faktem jest ze ja po prostu lubie grac z wielkimi szpiegami (bo wspieraja doktryne ofensywna a nie pacyfistycne bunkrowanie sie i aby do rycerzy/kawaleri/czolgow/atomu/statku kosmicznego dopasc jako pierwszy) ale wielcy nie gwarantuja wygranej.
Ostatnia gra z Larym - mialem wielkiego, ukradlem pare nauk ale w ostatniej turze bylem o jakies 10 nauk do tylu a wygralem bo mialem wiecej wojska i atak sie udal. Jak by Lary zrobil wiecej woja to bym mogl natrabic tymi szpiegiem ale ze sie zapomnial w szale budowlanym to juz jego klopot a moja szansa z ktorej skorzystalem.
To samo z Rico w ostatniej grze, tam to juz mi szlo tak tragicznie w rozwoju ze szok, a wygralem rowniez tylko dlatego ze zaatakowalem i atak sie udal (i wojo wcale nie bylo usprawnione za kase ze szpiegostwa - tam trzymalem kase na usprawnienia w odwodach ze tak powiem, gdyby Rico kontrowal z drugiej strony...).
Rico zawalil rozpoznanie i przegapil ze przegrupowalem fojsko z glownego frontu na poludniu na odlegla polnac ktora byla bardzo slabo broniona.
Gdyby mial jedna jednostke zwiadowcza albo szpiego ktorym by pilnowal przedpola to widzial byze zrobilem droge na prawie 20 kratek przez ziemie niczyja i nie dal by sie zaskoczyc konnicy (albo nadrukowal by pikmenow i bym mogl natrabic).

No ale spoko jak bedzie trzeba to moge grac i bez szpiegostwa, ja tam lubie grac roznymi strategiami ;)

Centurion 

Posted: 2008-07-19, 11:07   

peter ok jak ty masz szpiegow wielkich to wzmacnia ofensywe, ok

ale jak przeciwnik ma to wzmacnia bunkrowanie bo nic nie bedzie robil tylko jak piszesz do statku, atomu czy czegokolwiek... a szpiegami zrobi ci z dupy jesien sredniowiecza i to jest problem...

z tym ze nauka daje wiecej sama w sobie teZ sie nie zgodze...
prosze mam naukowca, wymyslam troche szybciej a przeciwnik ma szpiegow, olewa to co ja wymyslam idzie inna sciezka i ni z tego ni z owego kradnie, i co mi da ze ja wymyslilem 5 wynalazkow na jego 3? skoro on ukradnie te 5 i jest 3 do przodu?

syf z tym i tyle

Peter 

generał dywizji  Brązowy order za specjalne zasługi  Złoty zlotowicz - 13 zlotów  Srebrny sponsor KAC  Brązowy civmaniak – najwięcej rozegranych gier  Pomocna dłoń – pomógł minimum 10 razy  Piwosz – otrzymał minimum 25 piw  Obibok – nie grał od 90 dni  I miejsce w Dyplo - Dyplo1  I miejsce w Dyplo - Dyplo2  I miejsce w Dyplo - Dyplo8  II miejsce w Dyplo - Dyplo3  III miejsce w Dyplo - Dyplo4,5  Przeżycie w Dyplo - Dyplo 10  Przeżycie w Dyplo - dyplo7  III miejsce w Pucharze KAC - I Puchar KAC  IV-VIII miejsce w Pucharze KAC - IV Puchar KAC  Złoty gracz w demokrację - GwD2-kapitan 
Posted: 2008-07-19, 12:41   

Centurion wrote:
z tym ze nauka daje wiecej sama w sobie teZ sie nie zgodze...
prosze mam naukowca, wymyslam troche szybciej a przeciwnik ma szpiegow, olewa to co ja wymyslam idzie inna sciezka i ni z tego ni z owego kradnie, i co mi da ze ja wymyslilem 5 wynalazkow na jego 3? skoro on ukradnie te 5 i jest 3 do przodu?

Wszystko zalezy od perspektywy gry.
Jesli zakladamy ze gra trwa do knigtow czy kawaleri to ukradzione 3 techy to sporo, ale jesli lecimy do atomowek czy statku to te 3 techy to pryszczyk malusienki...
I odwrotnie - jesli gra utknie na katapkach i axach to szpieg jest prawdziwym skarbem... i to pewnie dlatego jak mam wielkiego szpiega to nakrecam na maksa spierale przemocy (no dobra wyscig zbrojen), bo w moim interesie jest jak najbardziej spowolnic rozwoj naukowy przeciwna (jak i swoj).
Jesli zagram jak Lary kreatywnym i od razu bibloteki, rozwoj i odskok w techach to przeciwnik moze sobie mi szpiegowac i tak w dluzszej perspektywie zesra sie naukowo a nie dotrzyma mi tempa.
To samo jak zagram jak Rico uderzajac w niesamowity rozwoj gospodarczy, przeciwnik kradnac mi nauki tez sie skicha bo go mozna zmiazdzyc wtedy produkcja (zeros trat produkcji an cudy tylko przepiekna praca u podstaw w kazdym miescie).
Moze miec wtedy techa czy 3 do przodu ale zanim naprodukuje lepszego woja i nim dojdzie to jego przewaga zostanie juz zniwelowana.

Powtorze, moim zdaniem, ostatnia gra z Larym i z Rico ktore wygralem to nie dlatego ze mialem wielkiego szpiega tylko dlatego ze mialem wiecej wojska i nim po prostu wjechalem jak w maslo... chlopaki mieli za malo wojska i nie ten rodzaj jednostek co trzeba, przeinwestowali w rozwoju i wszystko w temacie... bibloteka axa nie zatrzymasz jak to sie mawialo w civ 3 :)
A jak bym nie wjechal w nich to by mnie spokojnie zmietli kilkadziesiat tur pozniej...

Ogolnie uwazam ze wielki szpieg to nie jest automatyczne wygranie gry i jestem dziwnie przekonany ze da sie wygrac z przeciwnikiem ktory szpieguje...
Last edited by Peter on 2008-07-19, 12:48; edited 1 time in total  

pawelt 

Posted: 2008-07-19, 13:05   

Peter, ale ty zakładasz, że albo wielki szpieg, albo rozwój.

Wielki szpieg daje jednak niesamowitą przewagę w rozwoju właśńie.
Można się spokojnie rozwijać, mniej woja trzymać, wiadomo gdzie, kiedy i jakimi siłami nastąpi atak.
Dokładnie wiadomo kiedy iść po WB, muzykę, kuszników, triremki. Dwa ostatnie można równie dobrze ukraść.
Wiadomo czy spieszyć się z cudem, czy ścinać stolicę o połowę itp.

Wielki szpieg do ataku to już miodzio.
Wiadomo gdzie zaatakować i czym. Można robić szereg akcji szpiegowskich (bunty, niszczenie dróg).
Można dać na 100% kasy, techy kraść, a kasę przeznaczyć na upgrade i w techach nie odstawać.

Takie możliwości na początku powodują, że szala się przechyla na naszą korzyć i zazwyczaj ustawia już grę do końca.

Jeśli grają równorzędni gracze, dość agresywni, to wg mnie wygrać przeciw wielkiemu szpiegowi na początku jest bardzo trudno.

Peter 

Posted: 2008-07-19, 14:01   

pawelt wrote:
Jeśli grają równorzędni gracze, dość agresywni, to wg mnie wygrać przeciw wielkiemu szpiegowi na początku jest bardzo trudno.

E tam, pare razy wtopilem widzac wszytko u przeciwnika (dzieki wielkiemu) a nie majac pary zeby skutecznie zaatakowac...
Moglem sobie patrzec i podziwiac jak przeciwnik wygrywa gre.
Glownie to w pucharze mialem takie sytuacje bo u nas gra sie ednak znacznie bardziej pacyfistycznie gdyz dominuja rozwojowcy.

Powiem tak - szpieg u przeciwnika nie ulatwia gry ale nie oznacza automatycznej porazki, wszystko zalezy od wielu czynnikow.
Dzis koncze wczesniej prace i mam zamiar w praktyce troche pobawic sie civka i strategiami jakie mozna w niej zastosowac :)

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum